Mire készül a kormány?
Az államháztartás első hat havi hiánya 813,7 milliárd forintra teljesült, amely az éves előirányzat 82,6 százaléka. Az elemzők szerint ez nem indokolta a költségvetés kiadási oldalának 110 milliárd forintos zárolását.
A központi költségvetés június végi bevétele az előző év azonos időszakához képest mintegy 429 milliárd forinttal több lett. Ennek hátterében egyrészt a főbb adóbevételek – társasági adó, az általános forgalmi adó, a jövedéki adó, a pénzügyi tranzakciós illeték, és a személyi jövedelemadó – előző évet meghaladó befizetései állnak.
A június végén számolt kiadások is jócskán, 481 milliárd forinttal lettek magasabbak. A költekezésért elsősorban elsősorban a központi költségvetési szervek idei nagyobb összegű kifizetései a felelősök.
Az államháztartás első félévi helyzete egészen jól áll, ami önmagában az elmúlt öt évet tekintve elfogadható – mondta el a Népszava.hu érdeklődésére Gabler Gergely, az Erste Bank makróelemzője. Hozzátette: ráadásul a második félév a bevételek szempontjából erősebb szokott lenni. Az eredményszemléletű hiány – ami tartalmazza az önkormányzatok adatait is – az idén már kedvezőbb lesz, mert az önkormányzatok a hiányaik szanálása után már többletbevételt jelentenek a költségvetésnek. Az Erste Bank makróelemzője szerint így összességében nincs veszélyben az idei 2,9 százalékos hiánycél, sőt ennél még alacsonyabb is lesz.
Ez szerinte még akkor is így történt volna, ha a kormány nem rendelte volna el a múlt héten a költségvetés kiadás oldalának 110 milliárd forintos zárolását. Már az idei első negyedéves 3,6 százalékos eredményszemléletű hián adatból látszott, hogy az idei évi büdzsé nem fog elcsúszni – emelte ki Gabler Gergely.
Az áfa bevételek magasabb mértékben emelkedtek, mint a kiskereskedelmi forgalom, ami egyértelműen az online pénztárgépek bevezetésének köszönhető. Ez azt jelenti, hogy az év egészében mintegy 200 milliárd forintos áfa-többlet keletkezhet, mint amit a kiskereskedelmi forgalom emelkedése indokolna.
Gabler Gergely rámutatott arra is, hogy az idén decemberben a kormány mozgástere jelentősen lecsökkent a likvid tartalékok mérséklésére, ami tavaly év végén több százalékpontos bruttó államadósság csökkentést eredményezett. Így a bruttó államadósságot vélhetően nem tudják csökkenteni ez év végén, ami ellen hat az alacsony infláció is.