Milliókat kap kártérítésként a magyar államot perlő nyugdíjas

Több milliós kártérítést kap egy magyar nyugdíjas, aki pert nyert az állam ellen Strasbourgba. Azért perelt, mert egy 2013-as törvénymódosítás miatt nem kaphatott egyszerre fizetést és nyugdíjat. Az Emberi Jogi Bíróság szerint diszkriminatív a törvény.

2015. december 18., 09:05

Fábián Gyula 2013-ban indított pert a magyar állam ellen, amikor iderült, nem kaphatja meg a fizetése mellett a nyugdíját. A kormány a kiadáscsökkentés miatt tiltotta meg, hogy a közalkalmazottak egyszerre vegyék fel a kétféle jutattást – hangzott el az

RTL Klub Híradójában.

A férfit felháborította, hogy diszkriminatív az eljárás: az egyedi szerződéssel dolgozók, az országgyűlési képviselők, és a polgármesterek mindkét juttatást megkaphatják. Ez szerinte ellentétes a magyar alaptörvénnyel és az emberi jogok európai egyezményével is. Panaszt tett az Országos Nyugdíjbiztosítási Főigazgatóságnál, ez azonban nem vezetett eredményre, ügyével ezért 2013. december 5-én a strasbourgi bírósághoz fordult – mondta el az RTL Klub Híradójának.

Az Emberi Jogok Európai Bírósága (EJEB) keddi ítéletében elmarasztalta Magyarországot a közszférában dolgozó nyugdíjasok nyugdíjának folyósítására vonatkozó új szabályozás miatt. A strasbourgi bírói testület közleménye szerint az új szabályozás ellentétes Az emberi jogok európai egyezményével és sérti a megkülönböztetés tilalmát.

Az Európa Tanács által létrehozott bírói testület egyhangúlag elfogadott ítélete szerint a magyar államnak ezért összesen 18 ezer euró (nagyjából 5,7 millió forint) kártérítést és perköltséget kell fizetnie a panaszosnak.

Magyarországon a 2,2 millió nyugdíjas közül 3987-nek függesztették fel a nyugdíjfolyósítását. Ezen 767 milliót spórol meg az állam.

A Párbeszéd Magyarországért szerint felháborító, hogy a kormány a kisnyugdíjasokon spóol, közben országgyűlési képviselők, polgármesterek mindkét juttatást megkaphatják. Úgy látják: módosítani kell a törvényt. Ha minden károsult elmegy Strasbourgba, és megítélik neki a kártérítést, az a magyar adófizetőknek sok milliárd forintjába kerül, ezért meg kell szüntetni a kivételezést.

A kormány részéről a csatornával azt közölték: egyelőre tanulmányozzák az ítéletet.