Hiába húzza elő a kormány ismét a menekültkártyát – hamis a lap
A 2024-es választásokra készülő Orbán-kormány ismét ráerősítene a bevándorlási vészhelyzetre a menekültek magyarországi inváziójával riogatva. A HVG szerint ez nem fedi a valóságot.
A kormány érvelése szerint az unió menekültügyi reformcsomagja bevándorlóországot akarna csinálni Magyarországból, erre Orbán Viktor is ráerősít. Egy Facebook-posztban hatalmi visszaéléssel vádolta Brüsszelt, ahol „át akarják telepíteni Magyarországra erővel a migránsokat” és „erőszakkal akarnak bevándorlóországot csinálni” Magyarországból.
A Hvg.hu szerint azonban magyar kormány jelenleg egy olyan uniós álláspontot támad, amit egyrészt jogszabályként még nem szavaztak meg, másrészt nem teszi kötelezővé, hogy bárkit is befogadjunk.
Az uniós tagállamok belügyminiszterei múlt csütörtökön fogadták el a közös európai menekültügyi rendszer reformját. A csomagban két javaslat kapott helyet: a menekültügyi és migrációkezelési rendszer, valamint a menekültügyi eljárásokról szóló rendelet – idézi fel a portál. Ezzel a megállapodással a tagállamok megpróbáltak mindenkinek kedvezni: a határországoknak, akiknek segítségre van szükségük a helyzet kezeléséhez, és a tagállamoknak, amelyek arra panaszkodnak, hogy az érkezők szabadon mozognak a belső határokon át.
Elfogadták a „kötelező szolidaritás” elvét is, ami szerint azok a tagállamok, melyek rendkívüli migrációs nyomás alatt vannak, kérhetik a szolidaritási mechanizmus életbe léptetését.
Része továbbá, hogy amennyiben a Bizottság alapos vizsgálata úgy ítéli meg, hogy megalapozott a kérés, életbe lép a mechanizmus, mely alapján évente alapesetben 30 ezer embert helyeznek át másik uniós tagállamba. Amennyiben ezt nem tudják vállalni, akkor a rájuk eső részből befizethetnek helyette fejenként 20 ezer eurót (7 és félmillió forintot),
A megállapodással egyik tagállam sem volt maradéktalanul elégedett, ennek ellenére csak Lengyelország és Magyarország szavazott ellene.
Orbán Viktor a Fidesz-KDNP frakcióülésén úgy fogalmazott: a „kötelező migránskvóta elfogadása ellentétes a magyar emberek népszavazáson hozott döntésével. (...)Brüsszel nem élhet vissza a hatalmával, senki nem mondhatja meg a magyarok helyett, hogy kivel kell együtt élnünk”.
A HVG kiemeli, hogy nem felel meg a valóságnak, hogy bárki is arra akarná kényszeríteni a magyarokat, hogy „migránsokat” fogadjanak be. A Tanács közleménye erről világosan fogalmaz: „egyetlen tagállam sem lesz köteles áthelyezéseket végrehajtani”.
Ehelyett minden tagállam maga dönthet majd arról, hogy a szolidaritásnak milyen fajtáját kívánja nyújtani: ez pedig a jelenlegi szöveg szerint még nem is feltétlenül jelent fizetési kötelezettséget, hiszen szerepelnek benne a már említett, alternatív lehetőségek is.
(Kiemelt kép: ukrajnai menekültek a BOK csarnokban, Budapesten, 2022. május 5-én. Fotó: Kisbenedek Attila / AFP)