Menekülnek az országból a matematikusok

Nehéz ma Magyarországon matematikusként dolgozni – mondja az egyebek közt a matematikai Nobel-díjnak is nevezett Wolf-díjjal jutalmazott matematikus, Lovász László. Ugyanakkor Lovász szerint nagyon tehetségesek a hazai diákok.

2009. október 1., 09:28

Számos díjjal és külföldi kutatói tapasztalattal a háta mögött Lovász László matematikus azt mondja: ma Magyarországon nem egyszerű a matematika-kutatók élete.

– Szakmai körökben szerencsére elismernek, megbecsülnek: e téren nem lehet okom panaszra – mondja. – Ugyanakkor a hazai kutatók közül sokakat elkedvtelenít az anyagi megbecsülés hiánya.

Lovász azt mondja: mivel nemzetközi tudomány a matematika, a kutatók gyakran külföldre „menekülnek”, vagy elhagyják a pályát és jobban fizető állást keresnek.

Ma már számos nagyvállalat alkalmaz matematikusokat – magyarázza. – Nemrégiben a Morgan Stanley is nyitott magyar kutatóintézetet.

Kivételes tehetségek tanulnak itthon a matematika szakon: külföldi tapasztalataimmal összevetve is azt mondhatom, a diákjaink felkészültek és jó tudásalapot sajátítanak el már a középiskolai tanulmányaik alatt is. A pénzhiány óriási tehetségektől fosztja meg a hazai matematikai kutatást.

Tavaly végzett az első évfolyam az ELTE-n, akik már bolognai rendszerben tanultak. Lovász szerint még korai lenne arról beszélni, hogy működik-e a rendszer.

Az viszont biztos: már régóta szükség volt az alap-és másoddiploma egyfajta szétválasztására. Alapdiplomával a matematikusok leginkább más tudományokkal közös területen tudnak elhelyezkedni – ideértve akár az orvosi, biológiai matematikát, vagy a pénzügyi és közgazdaságtudományi területeket.