Megvannak az első tapasztalatok a kicsik oltásáról
A klinikai vizsgálatok alapján az 5–11 éveseknél a Pfizer 90 százalék feletti hatékonysággal működik.
Információnk szerint hazánkban eddig egy gyereknél sem okozott súlyos allergiás reakciót a koronavírus elleni védőoltás – jelentette ki az Indexnek Havasi Katalin, a Házi Gyermekorvosok Egyesületének (HGYE) elnöke, aki minden fontos információ elárult az 5–11 éves korosztály alapimmunizálásáról.
Mint arról korábban beszámoltunk, december 14-én megkezdődött az 5–11 éves gyerekek oltása. A szülők a vakcinainfo.gov.hu oldalon történő regisztráció után az eeszt.gov.hu oldalon különböző oltópontok és időpontok közül választhatnak, de Havasi Katalin arra hívta fel a figyelmet, hogy a háziorvosoknál online regisztráció nélkül is lehet oltást kapni.
„A kollégák igény szerint elküldik a regisztrációs lapot, így a szülők azt már otthon is kitölthetik, de ha ez elmarad, pótolhatják a helyszínen, erre minden, az oltás szervezését vállaló rendelőben megvan a lehetőség. Fontos tudni, hogy ha a gyermek a közelmúltban átesett Covidon, akkor a fertőzéstől számítva három hónapot kell várni az oltásig” – foglalta össze a legfontosabb tudnivalókat az Indexnek a Házi Gyermekorvosok Egyesületének (HGYE) elnöke, aki szerint az első tapasztalatok nagyon pozitívak, információi szerint eddig egy gyereknél sem okozott súlyos allergiás reakciót az oltás.
Kiemelte, hogy a klinikai vizsgálatok alapján az 5–11 éveseknél a Pfizer 90 százalék feletti hatékonysággal működik, ami azt jelenti, hogy 90 százalékkal kevesebben betegednek meg azok közül, akik kaptak oltást.
Az immunizálás krónikus betegség esetén sem ellenjavalt, sőt, nagyon is fontos, hogy a tüdő-, és szívelégtelenségben szenvedők, valamint a cukorbeteg és krónikusan elhízott gyerekek minél hamarabb kapjanak oltást, ők ugyanis nagyobb veszélyben vannak. Ugyanakkor a járvány korábbi hullámaival ellentétben most azt is látjuk, hogy a makkegészséges gyerekeknek is kell a védelem, az újabb mutációk időről időre ugyanis okoznak meglepetéseket, egy amerikai statisztika nemrég mutatott rá, hogy a súlyos állapotban lévő covidos gyerekek csupán egyharmadának van valamilyen alapbetegsége
– mondta Havasi Katalin.
Az elmúlt hetekben valóban sorra érkeztek a hírek arról, hogy gyerekek kerülnek intenzív osztályra, lélegeztetőgépre. A légzési nehézségek mellett a felnőttekhez hasonlóan náluk is jelentkezhetnek szív-, vese-,emésztési- és/vagy idegrendszeri panaszok, de a sokszervi gyulladás is komoly gondot jelent, ez az utóhatás ráadásul a tévhitekkel ellentétben enyhe betegség után is jelentkezhet.
Korábban arról számoltunk be, hogy az Amerikai Betegségellenőrzési és Megelőzési Központ (CDC) arról számolt be csütörtökön, hogy nyolc szívizom-gyulladásos esetet jelentettek eddig azoknál az 5-11 éves gyermekeknél, akiket korábban a Pfizer/BioNTech vakcinájával kezeltek.
A CDC korábbi jelentéséből az is kiderült, hogy a gyártó vakcinájának alkalmazását követően:
- egymillió beoltottra vetítve 69 szívizom-gyulladásos esetet észleltek a 16-17 éves fiúk csoportjában.
- A 12-15 éves fiúk csoportjában pedig 40 szívizom-gyulladásos esetet jelentettek egymillió beoltottra vetítve.
Azonban a CDC nem adott még ki hivatalos közleményt azzal kapcsolatban, hogy lehet-e összefüggés a szívizom-gyulladásos esetek és a Pfizer vakcinája között.
Illetve azt se közölték, hogy egyébként a nem beoltott, azonos korcsoporton belül hány főnek lett szívizom-gyulladása.
(Kiemelt kép: Szekszárd, 2021. december 17. Beoltanak egy lányt a német-amerikai fejlesztésű Pfizer-BioNTech koronavírus elleni oltóanyag, a Comirnaty-vakcina gyerekek oltására alkalmas változatával Szekszárdon 2021. december 17-én. December 15-én országosan megkezdődött az 5-11 év közötti gyermekek immunizálása, az érintett korosztályból első körben 69 ezren kaphatják meg a vakcinát. MTI/Kiss Dániel)