Megszólalt az Origo leváltott főszerkesztője
Újabb vádakkal néz szembe a kormány, mármint hogy megpróbálja elfojtani a bíráló hangokat – tudósít az Al-Jazeera/Yahoo.
A múlt héten civil szervezetek irodáit rohanták le, egy főszerkesztőt elbocsátottak – állítólag politikai okokból – és hagyományosan kormánybarát szerkesztőségek tiltakoztak a reklámadó ellen. A Norvég Civil Alap ügyében az Ökotárs vezetője úgy gondolja, hogy a hatalom politikai megfontolásokból csapott le.
Mong Attila az Átlátszótól úgy véli, hogy a hatalom stigmatizálja az NGO-kat, ha azok függetlenek. Szerinte a helyzet hasonló, mint mikor Putyin célba vette a civil társadalmat. Gerő Martin, az ELTE Szociológiai Tanszékéről abnormálisnak tartja, hogy a hatóságok a nem kormányközi szervezetekről folyó sok éves vita közepette most akcióba léptek.
A reklámadó felvetette, hogy a kormány fokozatosan le akarja rombolni a sajtószabadságot. Az Origo volt főszerkesztője pedig úgy nyilatkozott az arab televíziónak, hogy igen, lehet azt mondani: elbocsátottak. A portál egyik munkatársa – névtelenséget kérve – megerősítette, hogy Sálingnak politikai okokból kellett mennie. A szerkesztőségre már 2010 előtt is nyomás nehezedett, de a Fidesz hatalomra jutása óta felerősödött és a társaság már nem képes megvédeni az újságírókat.
Bognár Éva a CEU-tól kifejtette, hogy az Origo-ügy azért aggasztó, mert úgy tűnik, hogy az online médiát és a külföldi kézben lévő cégeket erősen befolyásolja a kormány. Mégpedig különféle eszközökkel, hogy nehezebb legyen eljuttatni a kritikus véleményeket a közönséghez, vagy még inkább, hogy úgy látszódjon, mintha azok nem is léteznének.
(Forrás: Szelestey Lajos/Klubrádió)