Megmagyarázta az MTA, hogy miért nincs nő az új rendes tagok között
26 új rendes tagot választott a Magyar Tudományos Akadémia, de a tagjai csak férfiakból állnak. Közleményükben most magyarázatot adtak, hogy miért nem került nő az új rendes tagok közé.
„Az tehát, hogy a jelöltek között nem volt nő, egy 6 évvel ezelőtti állapot lenyomata, vagyis még a nők érvényesülését segítő lépések előtti helyzetet tükrözi” – írta közleményében az MTA.
Közleményükben leszögezik, hogy korábban valóban voltak az akadémiának mulasztásai a nők tudományos közéletbeli érvényesülésének terén, de a változás érdekében már tettek lépéseket. Elmondásuk szerint ezen lépéseknek – amiket nem részleteztek – az eredménye már a '19-es és a '22-es levelező taggá választott nők számában is meglátszik. Idén a levelező tagságra 8 nőt és 36 férfit jelöltek, amelyből az összes nő elnyerte a tagságot, a férfiakból viszont csak 27-nek. Ahhoz, hogy valaki rendes taggá váljon, levelező tagként jelentős tudományos eredményeket kell elérnie, ami jellemzően 3 évnél is több időt vehet igénybe. Magyarán kevés annak az esélye, hogy „egy frissen megválasztott levelező tagot már a következő akadémikusválasztáson rendes taggá válasszanak”.
A magyarázat apropója, hogy a május harmadikán közzétett tagok listája után Kende Anna szociálpszichológus lemondott az MTA Pszichológiai Tudományos Bizottságban betöltött tagságáról. Kende azt írta, hogy így kíván tiltakozni az ellen, hogy az MTA 26 új rendes tagja között a nők száma nulla.
(Kiemelt kép: Freund Tamás, az MTA elnöke a Magyar Tudományos Akadémia (MTA) 195. közgyűlésének ünnepi ülését követő sajtótájékoztatón az MTA székházában 2022. május 2-án. Fotó: MTI/Szigetváry Zsolt)