Mégis elveszik a nemzeti parkok földjeit

Műkörmösök, tetőfedők és gyógytornászok nyernek a földpályázatokon – álltja a 60ezren a MAGÁN nyugdíjukért csoport a földtörvény parlamenti elfogadása kapcsán. A több ügyben népszavazást kezdeményező csoport most erről is a szavazók véleményét kérné. A környezetvédők az Alkotmánybírósághoz fordulnak.

2015. április 28., 18:58

„Hiába tiltakoztak a szakmai szervezetek és többek között a Fidesz által kinevezett, a jövő nemzedékek érdekeinek védelmét ellátó biztoshelyettes is. Hiszen köztudott: a földalapnál nem szakmai szempontok alapján hoztak döntéseket: a földeket sokszor műkörmösök, tetőfedők és gyógytornászok nyerték.

Ha Áder János aláírja ezt a törvényt, azzal bebizonyítja: nem különb Schmitt Pálnál. Az elnök januári »rendkívüli sajtótájékoztatón« bejelentett zöld elkötelezettsége pedig csak a szokásos fideszes porhintés volt” – fogalmaz a 60ezren a MAGÁN nyugdíjukért csoport mai közleménye. Ha Áder aláírja a törvényt, a csoport népszavazást kezdeményez az ügyben.

Közben több környezetvédő szervezet bejelentette: szerintük az új törvény alkotmányellenes, s veszélybe sodorja a nemzeti parkok jövőjét. Ezért a Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület, a Magyar Természetvédők Szövetsége és a WWF Magyarország az Alkotmánybírósághoz fordul. Egyúttal arra kérik a köztársasági elnököt, az ombudsmant s az összes parlamenti képviselőt, hogy segítsenek megakadályozni, hogy az állami vagyonról szóló T/3788 törvény ne léphessen hatályba.

Az Index beszámolt arról, hogy a környezetvédők kértek jogi véleményt a javaslatról a korábban környezetvédelmi ombudsmanként is dolgozó Fülöp Sándortól. Eszerint a változás sérti az állampolgárok egészséges környezethez való alkotmányos jogát, mert rövid távú birtokpolitikai szempontok miatt rontja a természeti erőforrások felelős és fenntartható használatát.

A környezetvédők ma emlékeztettek: korábban a nemzeti parkok védelmében, a törvényjavaslattal szemben foglalt állást az Országgyűlés Fenntartható Fejlődés Bizottsága, a Nemzeti Fenntartható Fejlődés Tanácsa szakmai bizottsága, az Országos Környezetvédelmi Tanács és 170 civilszervezet. A civilszervezetek felkérésére ezrek álltak ki és jelezték a tervezettel kapcsolatos aggályaikat a döntéshozóknak elküldött levelekben.