Meghurcolta és rendőrökkel vitette el, most pedig kitüntette a civil szervezet vezetőjét az Orbán-kormány
Szerényen, csupán az Ökotárs Alapítvány, valamint a Norvég Alap Facebook-oldalán és weboldalain jelent meg egy-egy beszámoló arról, hogy 2017. november 16-án zajlott az EGT és Norvég Finanszírozási Mechanizmus 2009–2014 közötti programidőszakának magyarországi ünnepélyes záró konferenciája.
Az ünnepi eseményen összefoglaló nyitó beszédében
a Miniszterelnökség illetékes főosztályvezetője elismerően nyilatkozott a brüsszeli Finanszírozási Mechanizmus Iroda és a magyar civilek által kezelt Norvég Civil Támogatási Alap (NCTA) eredményeiről is.
A Miniszterelnökség meghívására Móra Veronika, az Ökotárs Alapítvány igazgatója is lehetőséget kapott egy rövid előadáson és három, a civil szervezeti támogatottak által készített kisfilmen keresztül rövid betekintést adni az NCTA sikeres működésébe és eredményes projektjeibe.
A rendezvényen az NCTA eredményes lebonyolításáért a Miniszterelnökség által adományozott díjat a lebonyolító Autonómia, DemNet, Kárpátok és Ökotárs alapítványok képviseletében Móra Veronika vette át.
Erről a konkrét momentumról ugyan fotót nem közöltek, és információink szerint a Miniszterelnökség által felajánlott kitüntetést semmiképpen sem kormányzati szereplő, hanem a norvég nagykövet adta át Móra Veronikának. De azért azt is érdemes felidézni, hogy az Ökotárs Alapítvány ellen súlyos, addig nem látott mélységeket elérő hadjáratot indított a kormány, amelynek eseményei nyomán magát Móra Veronikát rendőrökkel vitették el egy házkutatáskor.
Emlékezetes: 2014-ben a magyar kormány több tagja is élesen bírálta az Ökotárs Alapítványt a Norvég Civil Támogatási Alap pénzosztási gyakorlata miatt. Eleinte politikai elfogultsággal, később pedig szervezett csalással vádolták az alapítványt. A kormánytagok azt kérték, hogy a norvég pályázati pénz elosztását a továbbiakban a magyar kormány végezhesse. Az alapítványnál és a kedvezményezett szervezeteknél is ellenőrzést tartott a Kormányzati Ellenőrzési Hivatal (Kehi), aminek jogosságát civil szervezetek, magyar politikai pártok és a pénzügyi forrásokat biztosító Norvégia is kétségbe vonta. Az eljárás megindulását követően Norvégia, az EU és az USA is diplomáciai nyomás alá helyezte Magyarországot.
Ennek ellenére az Orbán-kormány rátett még egy lapáttal: 2014 szeptemberében a Készenléti Rendőrség mintegy negyven rendőr bevonásával hat helyszínen házkutatást tartott „hűtlen kezelés és jogosulatlan pénzügyi tevékenység” ügyében, Móra Veronikát pedig elvitték a rendőrök. A Budai Központi Kerületi Bíróság 2015. január 23-án kelt határozatában jogerősen megállapította, hogy az Ökotárs elleni 2014 szeptemberi házkutatás és lefoglalás elrendelése törvénysértő volt, mert bűncselekmény gyanúját nem lehetett megállapítani.
A 2014. október 22-én nyilvánosságra hozott első jelentés szerint a Kehi a vizsgált projektek 97 százalékánál állapított meg szabálytalanságot. A feltárt bűncselekmények (hűtlen kezelés, költségvetési csalás, magánokirat-hamisítás és jogosulatlan pénzügyi tevékenység) gyanúja miatt feljelentést tettek, hatalmas médiahadjáratot folytatva az Ökotárs ellen. Azután 2015. június 30-án a Fővárosi Főügyészség szóvivője közölte, hogy a vizsgálat szerint a pénzek elosztásában közreműködő szervezetek törvényesen működtek, tevékenységük megfelelt a magyar jogszabályoknak. Az öt vizsgált szervezet közül háromnál semmilyen szabálytalanságot nem találtak. Egy szervezetnél megállapították, hogy a 2012. és 2013. évi beszámolóját nem jelentette meg a honlapján – a szervezetet felszólították ennek pótlására. Egy szervezettel kapcsolatban pedig megállapították, hogy már nem működik, és kezdeményezték megszüntetését. 2015 októberében a Nemzeti Adó- és Vámhivatal bűncselekmény hiányában szintén megszüntette a pénzek elosztását végző konzorcium és 17 támogatott civil szervezet ellen indított eljárást.
Miután sem az ügyészség, sem a NAV nem talált semmiféle olyan szabálytalanságot, mint amiről a kormánykommunikáció beszélt, a Norvégia által felkért független könyvvizsgálók is arra jutottak, hogy az Ökotárs remek munkát végzett. A Kehi a feljelentés elutasításával nem értett egyet, azonban a fellebbezésről a norvég és a magyar kormány között kötött alku értelmében lemondott, cserében a norvég kormány nem ragaszkodott az Ökotárs Alapítvány pénzelosztó szerepéhez.
2016 októberében a Társaság a Szabadságjogokért (TASZ) kétéves pereskedés után hozzájutott az egész ügyet kirobbantó levélhez, amelyben Orbán Viktor miniszterelnök a 355/2011 (XII. 30.) kormányrendelet 11. § (3) bekezdésében kapott felhatalmazás alapján személyesen utasította a Kormányzati Ellenőrzési Hivatalt a rendkívüli ellenőrzés megindítására.
Hát igen, hol volt akkoriban Soros György...