Megalakult a Mol-Új Európa Alapítvány, Demeter Szilárd az egyik húzóember

Régi-új nevek a kuratórium berkeiben.

2021. július 2., 17:24

Szerző:

Az Országgyűlés felszólította a kormányt, hogy hozza létre az Mol-lal közösen a Mol-Új Európa közhasznú, közérdekű vagyonkezelő alapítványt, a részleteket Hernádi Zsolt, a MOL elnök-vezérigazgatója mondta el az ATV Egyenes beszéd című műsorában csütörtök este.

Ilyen alapon működik az átstrukturált egyetemi rendszer is. A Mol Magyarország egyik legnagyobb társadalmi támogatója, szerepvállalója, lehet minket látni a sporton, a művészeteken keresztül egészen a tehetséggondozásig mindenhol.

„Ezt tettük bele egy alapítványba, és azt a tevékenységet, amit eddig csak a Mol finanszírozott, most fele részben a magyar állam fogja finanszírozni” – mondta Hernádi Zsolt. Azt viszont már a Telex kutatta ki és írta meg, hogy az alapítvány 10,48 százaléknyi, egészen pontosan 85 955 992 darab Mol-részvényt kapott. Ez a 2374 forintos tegnapi záróárfolyamon számolva 204 milliárd forint. Ennek felét a Mol, másik felét a magyar állam adta át az alapítványnak, amelynek az ígéret szerint a Mol-részvények után járó osztalékból jelentős jövőbeli szerepe lesz a sport, a kultúra, a környezetvédelem vagy éppen a körforgásos gazdaság támogatásában.

A Mol ma működő támogatási rendszerének egy jelentős része is átkerül az alapítványhoz, és annak lesz a feladata, hogy hogyan és milyen módon viszi tovább. Ehhez persze megfelelő emberek kellenek, akik garanciát jelentenek személyükben is, és meghatározott rendszerek, amelyen behatárolják, hogy mi lehet a tevékenységük – mondta az ATV-ben Hernádi Zsolt.

„Hogy csak egyet említsek, ez a fenntartható körforgásos gazdaság, aminek nagyon elmaradt Magyarországon a társadalommal való szembesítése, hogy mire is lenne szükség, gondolhatunk itt a hulladékkezelésre, a recirkulált anyagok egyre nagyobb felhasználására, és ezt is be kell indítanunk. Tehát kultúra, sport, környezetgazdaság és tehetséggondozás” – tette hozzá.

A kuratórium elnöke Miklósa Erika operaénekes, tagok Molnár-Bánffy Kata kommunikációs szakember, Demeter Szilárd, a Petőfi Irodalmi Múzeum vezetője, és két Mol-os vezető, Bacsa György és Világi Oszkár a Felvidékről, a leghíresebb dunaszerdahelyi csapat tulajdonosa. A felügyelőbizottság elnöke Kemény Dénes, a magyar vízilabda csapat volt szövetségi kapitánya.

„Annak kellett nekik megfelelni, hogy személyük hiteles legyen, legyen értékrendjük, szakmájukban jók legyenek, de rettentő fontos az, hogy húzónév legyen. „Olyan nevek legyenek, akiket hitelesnek tart mindenki” – érvelt Hernádi Zsolt. Úgy vélte, ezek az emberek hisznek abban, hogy jól kell csinálni dolgokat, tudják, hogy mit kell tenni a társadalmi felzárkóztatásért. Hernádi Zsolt arra a kérdésre is válaszolt, hogy Demeter Szilárd hogy került a képbe:

„Ő a változások embere, fölzavarta egy kicsit az állóvizet. Minden területen, amikor valami újat akarunk létrehozni, akkor kell egy ember, aki megkérdőjelezi az „így szoktuk” elvet, csináljuk másképpen. Azt még az ellenfelei is elismerik, hogy ha nincs ott kamera és mikrofon, a kulturális szervezőtevékenysége egészen kiváló. Nagy változásokat hozott létre már most is a kultúraszervezésben, a kultúrafinanszírozásban” – mondta Hernádi Zsolt.

(Kiemelt kép: Demeter Szilárd. Fotó: Pesti Hírlap archív)