Még ma Göteborgba utazik Orbán Viktor, hogy harcoljon a szociális pillér ellen
Orbán Viktor Göteborgba utazik ma este, hogy részt vegyen az Európai Unió úgynevezett szociális pilléréről szóló tanácskozáson – jelentette be Lázár János a kormányinfón. A Miniszterelnökséget vezető miniszter szerint jelentős tárgyalásra készül a kormányfő.
Orbán Viktor 2017 elején, évértékelő beszédében állt elő azzal, hogy az EU új hatásköröket akar magához venni a szociális pillér nevű kezdeményezés keretein belül. Ez a kormányfő szerint megengedhetetlen.
Az Európai Bizottság Svédországgal társházigazdája az uniós szociális csúcstalálkozónak, amely a pillérről szóló vitákat kívánja rendezni. A szociális jogok európai pillére valójában egy olyan hatalmas jogi csomag, amelynek célkeresztjében a tisztességes foglalkoztatás és a méltányos növekedés áll.
Ezzel szemben Lázár most azt mondta, a következő 48 órában ki fog derülni, hogy az uniós intézmények szerint az európai szociális pillér a migráció támogatásáról szólna. A kancelláriaminiszter állította: ezt a migrációpárti tervet Magyarország semmiképpen sem fogja támogatni.
Mit nem fog támogatni Magyarország?
A szociális jogok európai pillérét 2015 szeptemberében Jean-Claude Juncker, az Európai Bizottság (EB) elnöke kezdeményezte. A bizottság 2016. március 8-án nyilvános konzultációt indított, amelynek összegzését 2017. április 26-án tették közzé. Eközben az Európai Parlament idén januárban fogadta el az előzetes álláspontját a kezdeményezésről, amelyet az uniós parlament Foglalkoztatásügyi és Szociális Bizottsága dolgozott ki, és amely azt javasolja, hogy a nemzeti minimálbérek igyekezzenek megközelíteni az országos átlagbér 60 százalékát, és ne lehessen sehol sem alacsonyabb a létminimumnál, azonban ez utóbbi koncepciót éppen a néppárt kezdeményezésére kiszavazta a konzervatív (így a Fideszt is tömörítő) többség, így a végső változatban nem szerepel.
A pillérben foglalt elvek és jogok három kategóriára terjednek ki: mindenki számára egyenlő esély és hozzáférés a munkaerőpiachoz, méltányos munkafeltételek és szociális védelem, érvényesítésük pedig az uniós tagállamok, az uniós intézmények és a szociális partnerek közös felelőssége.
Szeptemberben Orbán Viktor még arról tájékoztatta az Európai Bizottság képviselőit: Magyarország két feltétellel támogatná a szociális pillért. Az egyik a négy visegrádi ország közös álláspontjának figyelembevétele, a másik pedig, hogy a szociális pillér húsz alapelve ne sértse a már elért eredményeket egyik tagállamban sem. Kérdés, ezen valójában mit értett a kormányfő, aki továbbra is hangzatos háborút vív Brüsszellel.
Az 58 napirendi pontos kabinetülés, szerdai kormányülés történéseit ismertetve Lázár János beszélt a hazai gazdaság állapotáról, amelyről részletes tájékoztatást kaptak a kormánytagok. A Miniszterelnökséget vezető miniszter szerint természetesen Magyarország jobban teljesít. Ezután viszont már arra panaszkodott, Brüsszel elutasította Magyarország kérelmét arra, hogy fizesse ki a 2015 óta felmerült határvédelmi költségek, elsősorban a határkerítés árának felét.