Még az MNB szakértői szerint is törvénytelenül működnek az alapítványok

Nem tudni, hogy szabályosan kezelik-e a nekik juttatott mintegy 270 milliárd forintot  az MNB alapítványai – írta a Magyar Nemzet egy az MNB felügyelőbizottsága által megrendelt jogi szakvéleményre hivatkozva. A dokumentumba ráadásul csak a bizottság irodájában lehet betekinteni. A jelentésből kiderül: a kuratóriumok túl nagy hatalommal bírnak, hiányoznak éves jelentéseik, vagyis kétségek merülnek fel a jogszerű működésükkel kapcsolatban.  

2016. október 10., 12:57

A több mint százoldalas dokumentumot egy neves budapesti ügyvédi iroda készítette a jegybank felügyelőbizottságának felkérésére – írja a lap. Azt a jelentést elemezték a jogászok, amelyben a felügyelőbizottság a jegybanki alapítványok létrehozását és működését vizsgálta. A felsorolt hiányosságok között szerepel, hogy a hat alapítvány egyike sem –tehát a jegybankelnök, Matolcsy György kuratóriumi elnöksége alatt működő Pallas Athéné Domus Animae  sem – tett eleget határidőre 2013. és 2014. évi adatszolgáltatási kötelezettségének az alapító MNB felé.

Vagyis az MNB – mivel nem rendelkezik a szükséges adatokkal – nem képes ellenőrizni, jogszerűen működnek-e az alapítványok, és hogy mit csinálnak a rájuk bízott 270 milliárd forinttal. Az elemzés javasolja, hogy kötelezzék előzetes jóváhagyásra a kuratóriumokat bizonyos döntések esetén. A kifogások között szerepelt az is, hogy mivel a felügyelőbizottság nem vizsgálhatja az alapítványi gazdálkodást, a Magyar Nemzeti Bank csak utólag értesülhet az esetleges vagyonvesztésről. A tanulmány szerint  így nem garantált az alapítványok jogszerű működése, s ez komoly kockázatot jelent a jegybank.

mnb

Különös módon a szeptember végén nyilvánosságra került felügyelőbizottsági vizsgálat  teljesen jogszerűnek találta az alapítványok működését. Igaz, a testületben  egyetlen ellenzéki párt által delegált tag van, Nyikos László (Jobbik) személyében.

Az MNB Felügyelőbizottságának elnöke, Papcsák Ferenc az MNB weboldalán közzétett közleményben cáfolta a Magyar Nemzet cikkének egyes állításait. Az elnök szerint a „2016. június 17-én elfogadott vizsgálati záródokumentum semmilyen felróható jogszabálysértést vagy törvénytelenséget nem állapított meg, ahogyan a dokumentum mellékletét képező külsős jogi szakvélemény sem helyezkedett ezzel ellentétes álláspontra", és szerinte a cikkben említett hiányosságok nem úgy „állnak fenn".