A meddőségi kezelések az átalakulás útjára lépnek, több gyógyszer lesz ingyenesen elérhető
Nyolc új meddőségkezelési ambulancia nyílik ez év folyamán az országban, és egyre több lesz azon gyógyszereknek a köre , amelyeket száz százalékban támogat a társadalombiztosító.
A Belügyminisztérium egészségügyi államtitkára, Takács Péter az mondta szerdán, hogy a meddőségkezelési szakambulanciákat azon vármegyei kórházak nőgyógyászati osztályán hozzák létre, ahol a megyében nincs meddőségi centrum. A cél, hogy ezeken a szakambulanciákon mind a nők, mind a férfiak vizsgálatai elvégezhetők legyenek, és adott esetben – a lombikeljárást leszámítva – minden egyéb beavatkozás megtörténhet – írta meg az RTL.
Az államtitkár elmondta, hogy a legújabb nemzetközi trendeknek megfelelően modernizálják az ellátásokat. Az orvos- és bioetikai szempontokat is figyelembe véve átalakítják a rendszert, ami segíti abban, hogy minimalizálják a be nem ültetett embriók számát. Az átalakításhoz igazították a finanszírozást is. Ennek érdekében a finanszírozási rendszert úgy alakították át, hogy amennyiben van életképes embrió az adott stimulációs ciklus eredményeképpen, addig a beültetés költségét a társadalombiztosítás fedezi, függetlenül attól, hogy szükség van-e további stimulációs ciklusokra.
Takács Péter hozzáfűzte, hogy az egyházakkal is egyeztették a szakmai javaslatot, és örömmel tapasztalták, hogy a képviselőik konstruktívan álltak ehhez a kérdéshez.
Az államtitkár további változásokról számolt be, amelyek a meddőség kezelésében résztvevők számára kedvezőek lesznek. Kifejtette, hogy a gyógyszerek szélesebb skálája lesz elérhető 100 százalékos tb-támogatással, így azokat könnyebben felírhatják majd a kezelésben résztvevőknek. A beszélgetés során emlékeztetett arra is, hogy 2020-tól a nők számára a meddőségkezeléshez szükséges gyógyszerek ingyenesek lettek, most pedig a férfiak meddőségének kezeléséhez szükséges készítmények is 100 százalékos tb-támogatást kapnak. Az andrológiai szakma javaslatát a későbbi változtatásokban is szem előtt fogják tartani.
Az Országos Kórházi Főigazgatóság Humánreprodukciós Igazgatóságának igazgatója, Vesztergom Dóra elmondta, hogy az új szakmai koncepció kidolgozásakor nagyon fontos szempont volt a betegek kivizsgálásához és kezeléséhez való egyszerűbb hozzáférés. Hangsúlyozta, hogy az asszisztált reprodukciós ellátás rendkívüli fejlődésen ment keresztül az utóbbi évtizedekben, ezért rendkívül fontos, hogy támogassák és fejlesszék a rendszerben a pénzügyi, erőforrás- és képzési lehetőségeket. Az igazgató célként fogalmazta meg, hogy három év alatt minden megyei kórházban biztosítva legyen egy úgynevezett meddőségi alapellátás.
Vesztergom Dóra rámutatott, hogy a finanszírozási változások lehetővé teszik, hogy öt stimulációt finanszírozzanak egyénenként, és minden keletkező embriót beültessenek. Az embriók ötödik napig történő tenyésztése fontos újítás. „Ez (a folyamat) egyfajta természetes szelekció, és az ötödik napon életképesebb embriót tudnak visszaültetni a méhbe” – mondta.
A szakember kitért arra is: fontos része a koncepciónak a területhez kapcsolódó szakmai képzések indítása. Létrehozták az embriológus képzést, illetve a meddőséghez kötődő más szakterületeken lehet további szakvizsgát tenni. Ezen kívül a szakdolgozók ez irányú képzése is elindult – írta meg az RTL.
Az államtitkár hangsúlyozta, hogy a kormány számára fontos, hogy minden gyermeknek lehetővé tegyék a megszületést, amit a meddőségi kezelések támogatásával érnek el. Az új rendszer célja, hogy a párok a legmodernebb, orvosi szempontból legmegbízhatóbb és a legjobb eredménnyel kecsegtető eljárásokat kapják meg.
2018 óta az állam jelentősen megnövelte a meddőségi kezelésekhez való hozzáférés lehetőségét, mintegy megduplázva az eljárások számát, ami elérte a tízezres számot. Ennek eredményeként szignifikánsan nőtt a meddőségi kezelésekben született gyermekek száma is. Míg korábban évente mintegy 1400-1450 gyermek született ilyen kezelések segítségével, addig tavaly már több mint 2300 gyerek született. Az állam évente kétmilliárd forintot szán a finanszírozási rendszer változtatására és további hárommilliárd forintot különítenek el szakambulanciák és eszközök beszerzésére.
(Kiemelt képünk illusztráció. Fotó: Lisa Fotios / Pexels)