Itt az ingyenes vonatjegy, több száz magyar élhet ezzel a kedvezménnyel

Ismét itt a nagy lehetőség: ingyenes vonatjegyhez juthat az a fiatal, aki részt vesz egy kvízjátékban.

2024. október 3., 14:09

Szerző:

Szerda délben nyílt meg az a két héten át tartó pályázati lehetőség, mely sok ezer fiatalnak biztosít majd Európa-szerte ingyenes utazási lehetőséget jövő tavasszal. Több száz magyar kiválasztott is élhet az ingyenes vonatjegyek mellé járó szállásra, ellátásra, oktatásra és kulturális eseményekre is kiterjesztett kedvezményekkel – írja a Dívány.

Az EU-ból és az Erasmus+ program társult országaiból 35 500, ebből Magyarországról összesen 779 fiatal, aki 2006. január 1. és december 31. között született, részesülhet ingyenes utazási lehetőségben az Európai Unió DiscoverEU kezdeményezésének keretein belül.

A DiscoverEU az Erasmus+ program egyik pályázattípusa, mely alkalmat kínál a fiataloknak arra, hogy felfedezzék Európa ezer arcát, kulturális örökségét, valamint történelmét, és Unió-szerte új ismeretségeket, barátságokat kössenek - áll az Európai Unió Ifjúsági Portáljának oldalán.

2024. október 2., brüsszeli idő szerint déli 12:00 órától indult és 2024. október 16., brüsszeli szerint déli 12:00 órakor záruló pályázaton érvényesen azok a 2006. január 1. és 2006. december 31. között született jelentkezők vehetnek részt, akik az Európai Unió valamely tagállamának, illetve az Erasmus+ programhoz társult harmadik országok egyikének állampolgárai vagy lakosai.

Ők, néhány azonosítást szolgáló adat megadása után egy kvízjátékban vesznek részt, melynek alapján a szerencsés kiválasztottak legalább 1 és legfeljebb 30 napig utazhatnak 2025. március 1. és 2026. május 31. között, elsősorban vonaton Európa-szerte.

A kiválasztott pályázók az ingyenes utazásra jogosító utazási igazolványuk mellé egy európai ifjúsági kártyát is kapnak majd. Ez számos további kedvezményre jogosítja őket a résztvevő országokban, akár szállást keresnek majd, akár ellátásukról akarnak gondoskodni. De még tanfolyamra jelentkezés esetén és kulturális intézményekbe való bejutáshoz is biztosít a szerencsés utazóknak támogatást ez a kis dokumentum – írja a lap.

Orbánék újra megnyitnák az utat a hallgatók előtt az Erasmus programba

Tavaly novemberben megküldte a magyar kormány az Európai Bizottság részére azt a szabályozási javaslatot, amellyel kezelni tervezte azokat az aggályokat, amelyeket korábban az Európai Bizottság megfogalmazott a magyar felsőoktatási rendszerrel kapcsolatban. Erre a levélre azonban azóta sem kapott választ Budapest, viszont a kormány egyértelműnek látja, hogy azokat a problémákat, aggályokat kezeli a törvénytervezet, amelyeket a Bizottság támasztott, így annak érdekében, hogy előre tudjon haladni az ügy, úgy döntött a kormány, hogy társadalmi egyeztetésre bocsátja, és azt követően az Országgyűlés részére benyújtja a törvénytervezetet. 

Amiről Varga-Bajusz Veronika, a Kulturális és Innovációs Minisztérium felsőoktatásért, szak- és felnőttképzésért, valamint fiatalokért felelős államtitkára az InfoRádiónak elmondta, a törvénytervezet kezelni kívánja azokat az ügycsoportokat, amelyeket a Bizottság kifogásként jelzett.

„Egyrészt az összeférhetetlenség kérdését, másrészt az úgynevezett lehűlési időt, amely az az időtartam, amit egy tisztség betöltését követően nem lehet valaki kuratóriumi tag. Emellett kezeli a határozatlan idejűből határozott idejű kuratóriumi tagsággá változtatás javaslatát, illetve azokat az előírásokat, amelyeket még javasolt a Bizottság”

– sorolta a politikus. Hozzátette, amit viszont nem tartalmaz – és ezt korábban is már jelezték az Európai Bizottság felé – a tervezet, hogy hiába várta volna az EU, hogy különféle NGO-k, civil szervezetek jelöljék a kuratóriumi tagokat, és azt is, hogy az egyetemi tanárokat, professzorokat, rektorokat a kuratóriumi tagságból kizárják. 

Korábban megírtuk: az Európai Bizottság kizárta az Erasmus és a Horizont Programból a modellváltó magyar egyetemeket, indoklásuk szerint azért, mert átláthatatlan a fenntartó alapítványok működése, valamint összeférhetetlen, hogy politikai személyeknek is lehet beleszólása az egyetemek működésébe. A kormány ezután bevezette a Pannónia Programot, hogy így finanszírozza a diákok külföldön tanulását, de az nem váltotta be a hozzá fűzött reményeket.

(Forrás: JESHOOTS / Pixabay)