Matolcsy: Száz unokatestvérem van
Az MNB-alapítványok költéseinek a nyilvánosságra hozatala óta először megszólaló Matolcsy politikai blöffnek tartja a kritikákat és nem tervezi a lemondását. A Magyar Nemzetnek adott interjúban a Nemzeti Bank elnöke hangsúlyozta: fontosnak tartja a miniszterelnök bizalmát, és biztos benne, hogy folytatják a közös munkát.
Matolcsy nemcsak, hogy nem tervezi a lemondását, de nem is érti az erre vonatkozó kérdést – fogalmazott a Magyar Nemzetnek.
Az MNB elnöke szerint „egy jól működő, törvényes jegybank elnökének, amely új, sikeres monetáris politikát valósít meg, s ennek keretei között a forintosítás nyomán mintegy ezermilliárd forintot ad át a magyar társadalomnak, miért is kellene lemondania”.
Az ügy kapcsán „nemzeti öntudat„-ra és ”kincsképzésre" hivatkozó Matolcsy az alapítványok költéseit azzal magyarázta, hogy a jegybanktörvény előírja a kormány gazdaságpolitikájának segítését:
„Az oktatás támogatása a társadalmi felelősségvállalás egyik fontos eleme, hozzájárulhat a sikeres gazdaság- és társadalompolitikához”. „Ha a jegybank, átlátható módon tud arra forrást teremteni, hogy vissza tudja vásárolni a hazánkból elvitt műtárgyakat, azt megteheti. Ezzel a nemzeti öntudatot erősíti, és gyarapítja a nemzeti vagyont.”
A 267 milliárd forintból a rokonainak jutó részt firtató kérdésre így felelt: „Amikor arról nyilatkoztam, hogy a családomnak nincs offshore érdekeltsége, akkor a szűk családomra, vagyis a feleségemre, a két fiamra és magamra gondoltam. Nekem Magyarországon körülbelül száz unokatestvérem van, világszerte pedig 3-400 rokonom. A VS.hu portál esetében is tiszta a kép: az unokatestvérem cáfolta, hogy érdekeltségében állna az újság kiadója” – jelentette ki. Mint mondta, az alapítványok nem vizsgálják, hogy a támogatott projektek mögött milyen tulajdonosok állnak.
Az egyik unokatestvére, Szemerey Tamás cégétől, a Bankonzulttól az alapítványok által megrendelt és többszörösen kifizetett tanulmányok kapcsán a jegybank elnöke azt nyilatkozta, hogy azokra azért volt szükség, mert olyan információkat tartalmaznak, amelyek nagyon fontosak a pénzügyi döntések meghozatalához. A többszörös kifizetésre pedig szerzői jogvédelmi okokból volt szükség.
Az MNB -nek a forintosításból származó 136 milliárd forint nyeresége kapcsán úgy fogalmazott Matolcsy: az egész oka nem az volt, hogy az MNB nyereséget akart volna szerezni, hanem az, hogy a Kúria döntése alapján piaci árfolyamon kellett forintosítani. „Ezzel az összeggel és a nemzeti bank által végrehajtott monetáris fordulattal nyereséges lett az intézmény. Tehát először is örömre van ok, szerintem minden magyar állampolgár örüljön” – mondta.
Arra a kérdésre, hogy miért nem a devizahitelesek kártalanítására vagy az egészségügyre fordították a plusz 267 milliárdot, Matolcsy azt válaszolta: „ mi az oktatást tartottuk a legfontosabbnak”.
(Forrás:
Index, Magyar Nemzet)