Máté Gábor: A jelenlegi hatalom egyértelműsítette, hogy a színházigazgatás politikai tisztség
„Van egy olyan kép előttem, hogy egy vidéki ház előtt borozgatva üldögélek, és nagyon tartósan leszarom az egészet” – mondta a Katona József Színház igazgatója.
Máté Gábor csütörtökön ünnepli 66. születésnapját, amelynek alkalmából a KeljfelJancsiban a fiatalkorról, karrierről, barátságokról és családjáról beszélgetett Fiala Jánossal. A rendező felidézte, az évek során kiemelt figyelmet szentelt a munkájának, ami sok esetben a párkapcsolatai, és barátságai felbomlásához vezetett. Fiatalkora idején számos barátja hagyta el az országot, amelynek hatására később rá kellett ébrednie, hogy felnőtt korban barátságot építeni rendkívül nehéz.
Elmondta, alapvetően akkor ijedt meg először az öregedéstől, amikor a hatvanadik születésnapját ünnepelte. „Ilyenkor az ember úgy érzi, bekerült a célegyenesbe, és onnan már csak egy irány van” – mondta. Megemlítette, egyre nehezebb számára a fiatalabb korosztállyal történő kommunikáció. „Voltak mellettem társak, tanársegédek, akik segítettek a korosztályok közötti kommunikációban” – mondta, majd felidézte, több mint tíz éve, 2007-08 környékén kezdődött el számára ez a probléma. Ez azonban nem érinti a gyermekeit, 33 és 36 évesekm, és könnyen megérteti velük magát. Nemrégiben megszületett a második unokája is, azonban ennek ellenére sem tudna magára nagypapa szerepet osztani.
Máté Gábor felidézte a nagyjából másfél évvel ezelőtt történt, a Katona József Színház rendezője, Gothár Péter zaklatási botránya után ellene elkövetett karaktergyilkosságok hatását is. A színházigazgató kiemelte: az eset okot adott a politikának, hogy ráugorjon a témára, amellyel tulajdonképpen a hatalom kompenzálni akarta az önkormányzati választások veszteségét. Azonban Máté Gábor arra nem számított, hogy hamarosan személyessé válik az ügy.
„Azt gondoltam addig, hogy a színházigazgatás – hacsak nem a Nemzeti Színház igazgatója vagy – nem egy politikai tisztség, viszont a jelenlegi hatalom egyértelműsítette, hogy ez igenis egy politikai tisztség” – mondta Máté Gábor.
A színházigazgató szerint rendkívül támogató volt vele a társulata, mindenki kiállt mellette. Kiemelte: megváltozott a politikához való hozzáállása a botrány után, és az addig is nagyon rossz előérzete a politikáról beigazolódott. Képletesen szólva intenzíven voltam az eset után – mondta, majd hozzátette: érzelmileg is nagyon súlyos változás történt a színházban a zaklatási botrány után.
Máté Gábor tíz éve igazgatja a Katona József Színházat, és ugyan rendkívül érzékeny embernek tartja magát, sértettség miatt még nem rúgott ki senkit. Zsámbéki Gábor korábbi igazgató döntéseivel tisztában volt, ugyanis az ő vezetése alatt tíz évig a Katona főrendezője volt előtte, így a szakember jól ismerte a munkatársait, egyáltalán nem beosztottként tekint rájuk, hanem kollégákként.
Igazgatói mandátuma lejárta utáni visszavonulásáról úgy fogalmazott: nem hiszi, hogy híres idős színész lesz belőle, de azt is nehezen tudja elképzelni, hogy ne dolgozzon.
„Van egy olyan kép előttem, hogy egy vidéki ház előtt borozgatva üldögélek, és nagyon tartósan leszarom az egészet” – fogalmazott.
A koronavírus-járvány enyhülésével és a színházak újranyitásával kapcsolatban nagyrészt osztotta L. Simon László képviselő tegnap, a KeljfelJancsiban tett kijelentéseit, miszerint nagyjából egy hónap múlva lehetnek előadások a színházakban, a nyár viszont a szabadtéri színházaké lesz. Az igazgató elmondta, a nyitással megvárja, hogy a hétvégi terasznyitás után látott „tébolynak" lesznek-e súlyosabb következményei.
A Lear király című darab bemutatóját május 27-re tervezik a Katona József Színházban, és ha minden igaz, élőben, nézők előtt tartják majd meg, azonban a színészek is megbetegedhetnek, ami Máté szerint mindent boríthat. Szerdán a színházigazgatók találkozni fognak, és azt remélik, tudnak majd egyeztetni fenntartójukkal, a fővárossal a nyitás menetéről. Véleménye szerint a védettségi igazolványok ellenőrzése hasonló fennakadást okoz majd az intézményekben, mint amikor az őszi időszakban lázat kellett mérni a bejáratnál. Nagyobb aggodalmat mutatott azzal kapcsolatban, hogy a jegyszedőik nagyrészt fiatalok, és nem kizárt, hogy lesz köztük olyan, aki nem fogja vállalni a munkát oltás nélkül.
(Kiemelt kép: A magyar színház- és filmművészet kategóriában Prima Primissima díjra jelölt Máté Gábor Kossuth- és Jászai Mari-díjas színművész, rendező Budapesten, a Katona József Színházban, 2015. október 22-én. MTI Fotó: Czimbal Gyula)