Már nem csak az állami egészségügyben hosszúak a várólisták
A díjak pedig emelkednek.
Soha nem látott mértékben nő a műtéti beavatkozások száma a magánegészségügyi intézményekben, mondta Rékassy Balázs egészségügyi szakközgazdász az Indexnek. A koronavírus-járvány következtében már egyre többen PCR- és antigéntesztek miatt fordult magánszolgáltatókhoz, de korábban csak egy szűk réteg vette igénybe a különböző laborvizsgálatokat.
Egyre többen fordulnak a magánegészségügyi intézményekhez azért is, mert a járvány miatt sok esetben csak az életmentő beavatkozásokat végezték el. A nem sürgős vagy életmentő beavatkozások elhalasztása miatt, az egyébként is hosszú várólisták hossza tovább növekedett. Például egy egy csípőprotézis-műtétre 291 napot kellett várni 2019, ez az idő intervallum átlagosan 324 nap volt 2020 májusában. 2021 már 371 napot kellett várni erre a típusú műtétre.
Az ellátási oldalon a járvány új lehetőségeket is teremtett a magánszektornak, hiszen az állami ellátást annyira leterheli a koronavírusos betegek gyógyítása, hogy számos területen – egyes járóbeteg-ellátásokban, például az ortopédián, szemészeten, gyermekgyógyászatban, labor-b vagy képalkotó diagnosztikai vizsgálatokban, elektív műtétekben, illetve poszt-Covid-kivizsgálásokban – egyre nagyobb teret nyernek a privát szolgáltatók.
– mondta Leitner György, a Primus Magánegészségügyi Szolgáltatók Egyesületének elnöke egy tavaly novemberi sajtótájékoztatón. Beszámolójában elmondta, hogy a magánegészségügy szereplőinek bevétele 2020-ban meghaladta a 900 milliárd forintot, ez a bevétel azonban nem csak a szolgáltatókat felkereső páciensekből adódik, hanem abból is, hogy drasztikusan megnőtt azoknak a műtéteknek, ellátásoknak az ára, amelyekre a betegeknek hosszú hónapokat kell várnia az állami rendszerben.
Korábban csak 15-20 ezer forintos vizitekre jöttek el az emberek, vagy esetleg az 1-2 százezer forintos, egynapos sebészeti műtétekre, ma már egyrészt a (kontrollvizsgálat) vizitdíj inkább a 20-30 ezer forintos kategória, másrészt soha nem látott mértékben nőnek a műtéti beavatkozások számai a magánegészségügyi intézményekben
– mondta Rékassy Balázs egészségügyi szakközgazdász az Indexnek. A szakember szerint míg tavaly másfél millió forintot kértek el egy csípőprotézis-műtétért, 2022-ben ez az összeg már 2 millió forint környékén jár, amihez még plusz vizsgálati díjakat is felszámolnak.
A szakközgazdász arról is beszélt a lapnak, hogy egyes területeken már most várólista alakult ki a magánszektorban is. Rékassy szerint hónapokat kell várni addig, míg egy endokrinológus szakorvos új beteget fogad, illetve a magán nőgyógyászati rendelésekre is alig lehet időpontokat kapni.
(Kiemelt képünk illusztráció: Műtétet végeznek a Bambino Gesu kórházban 2020. július 8-án. Fotó: Bambino Gesu / AFP)