Magyarország új hőséről ír a Bloomberg
Magyarországnak új hőse van: szobrokat állítanak Horthy Miklósnak és köztereket neveznek el róla. A volt kormányzó Hitler oldalán vitte bele az országot a II. világháborúba – írja összeállításában a Bloomberg.
A magyar szerző által jegyzett terjedelmes összeállítás emlékeztet rá, hogy legközelebb szombaton Csókakőn
avatnak emlékművetaz egykori kormányzó tiszteletére. Terjed a radikalizmus – a Parlamentben a Jobbik a második legerősebb ellenzéki párt –, miközben az ország négy év óta a második visszaesés felé tart – olvasható a cikkben. ( Hungary Lauds Hitler Ally Horthy as Orban Fails to Stop Hatred)Csókakő polgármestere azzal magyarázza a jelenséget, hogy ahol fokozódnak a gazdasági bajok, ott feszültségek vannak a társadalmi csoportok között. És ha nem engedik meg, hogy kiengedjék a feszültséget, akkor nem állnak meg a szoborállításnál. A nacionalisták másutt is nyomulnak Európában, hozzájuk képest Magyarország azért más, mert Orbánt zsidó szervezetek és elemzők azzal vádolják, hogy belevette politikájába a radikális program egy részét. A kormány visszautasítja ezeket az állításokat. Kövér László mindenesetre részt vett a Szálasí-hívő Nyírő József újratemetésén. Az pedig, hogy Nyírőt újra tanítják az iskolában, a hatalom szerint írói munkásságának szól.
A cikk idézi Juhász Attilát a Political Capital elemzőjét, aki úgy látja: a Fidesz érzi, hogy a Jobbik komoly vetélytársa, ezért átvesz bizonyos elemeket annak programjából, ily módon igyekezve kifogni a szelet a rivális vitorlájából. A baj csak az, hogy mindez csupán erősíti a szélsőséges ideológiát, amelyre építve virágzik a Jobbik.
Holokauszt-emlékműveket és zsidó temetőket gyaláznak meg – írja a Bloomberg; a cikk megemlíti a Schweitzer József elleni támadást is. Verő Tamás rabbi a Bloombergnek azt nyilatkozta, minden hivatalos közlemény dacára a zsidó közösség nem érzi, hogy a kormány megvédené. Mellesleg a szélsőjobb a romákat is célkeresztjében tartja. A Jobbiknak kedvez a magyar gazdaság hanyatlása, Orbán politikája ugyanakkor elriasztotta a befektetőket.
Lánczi András, a Századvég Alapítvány elnöke arra vezeti vissza a radikális történelmi személyiségek újjáéledését, hogy a része a magyarok identitáskeresésének, miután a kommunisták idején tabunak számított minden, ami a világháború előtt történt. Szerinte zűrzavar és gyűlölet van az emberek gondolkodásában, és úgy tűnik, a demokrácia nem képes kezelni ezt. Giró-Szász kormányszóvivő viszont azt mondja, a kormány tudományos kérdésnek tekinti a Horthy szerepéről folyó vitát és nem kíván abba beleavatkozni.