Érettségi: a diákok egy része valószínűleg megijed a nyelvtani kérdéstől
Kossuth és Jókai Mór is előkerült.
Az 1848–49-es szabadságharc nagy szónokairól, például Kossuth Lajosról és Jókai Mórról szóló szöveget kell értelmezniük az érettségizőknek a hétfői magyarérettségin. Az Eduline leírása alapján az első feladatsorban, melyre a diákoknak összesen 90 percük van, egy 700-1000 szavas szöveget kell elolvasniuk, majd ez alapján megoldaniuk 11 feladatot – például meg kell keresniük a szövegben elhangzó érveket, megállapításokat, illetve értelmezniük a logikai-tartalmi kapcsolatokat. A szövegértési feladat megoldásával 40 pontot szerezhetnek.
Az Eduline szaktanári vélemények alapján arról ír, hogy az első feladatsor kérdései között van három, amelyekhez nem elég a szöveg értelmezése, némi nyelvtani tudás is kell hozzá. Egy, a lapnak nyilatkozó tanár szerint a szövegértési feladathoz adott szöveg „jó, ismeretterjesztő jellegű, a nehézsége teljesen megfelel, a témája pedig érdekes”.
A feladatok között azonban talált szokatlanokat, szerinte „a diákok egy része valószínűleg megijed” majd a három nyelvtani kérdéstől, mert ilyenek „ritkán fordulnak elő” a tesztekben. A vizsga második felében, melyre 150 percük lesz, egy 400-800 szavas műelemzést kell írniuk a diákoknak, erre 60 pontot kaphatnak.
(Kiemelt kép: Budapest, 2021. május 3. Diákok a magyar nyelv és irodalom írásbeli érettségi vizsgán a fővárosi Szent István Gimnáziumban, 2021. május 3-án. Ezen a napon – a járványügyi szabályok betartásával – országszerte megkezdődtek az írásbeli érettségi vizsgák. Az első érettségi napon magyar nyelv és irodalomból középszinten 71 ezren, emelt szinten mintegy kétezren adnak számot tudásukról. MTI | Szigetváry Zsolt)