Levelet írt a parlamenti képviselőknek a CEU

A CEU memorandumot nyújtott be az Országgyűlés összes képviselőjének a nemzeti felsőoktatásról szólótörvény tervezett módosítása által felvetett komoly jogi és alkotmányossági aggályokról. Arra kérik őket, hogy a törvényjavaslatot ne támogassák.

2017. április 3., 20:59

Azt írják: a tervezett módosítások el fogják lehetetleníteni a Central European University további magyarországi működését. Emlékeztetnek: a CEU/Közép-európai Egyetem Európa egyik legjobb egyeteme, 2017-ben 42. lett a Quacquarelli Symonds (QS) rangsorban a világ politológiát is tanító egyetemei között. Az egyetem külföldi diákok ezreit hozza Magyarországra és lehetővé teszi, hogy magyar diákok anélkül szerezzenek amerikai diplomát, hogy el kellene hagyniuk az országot.

Ha a törvényjavaslatot elfogadják, megszűnhet egy nagyhírű egyetem, veszélybe kerül 823 állás, kiesik közel 6 milliárd forint éves adóbevétel és a CEU/Közép Európai Egyetem nem Magyarországon fog elkölteni mintegy hárommilliárd forintot évente, valamint évente több száz magyar diákkal több fogja elhagyni az országot.

Fotó: Kökényesi Gábor

A dokumentum szerint a módosítás diszkriminatív és alkotmánysértő. Többek között ellentétes az Alaptörvényben biztosított tudományos kutatás, a tanulás és a tanítás szabadságával, a művelődéshez való joggal, valamint hátrányos megkülönböztetés tilalmával. Kiemelik: ezek a garanciák nem korlátozódnak a magyarországi székhelyű felsőoktatási intézményekre.

Különösen visszásnak és aránytalannak tartják a módosítás megkülönböztetés nélküli alkalmazását az Egyesült Államokban székhellyel rendelkező felsőoktatási intézményekkel szemben. A Central European University New York akkreditációját az a szervezet végezte, mely egyebek mellett a Columbia Universityt is akkreditálta. Ez az akkreditáció kellő garanciát biztosít a képzés minőségére, és így a törvényjavaslat szükségtelenül és aránytalanul korlátozza a CEU New York Alaptörvény által biztosított jogát a működésre.

A tervezett rendelkezés alapján megszűnik az úgynevezett licenciaképzés lehetősége a Gazdasági Együttműködési és Fejlesztési Szervezet (OECD) tagállamában székhellyel rendelkező felsőoktatási intézmény számára. Ennél a képzésnél a külföldi felsőoktatási intézmény a külföldi államilag elismert képzését egy magyarországi felsőoktatási intézménnyel kötött megállapodás alapján úgy folytatja, hogy nem telepedik le Magyarországon, hanem a képzés egy részének megszervezését a magyar intézményre bízza (licenciába adja).

Ennek a módosításnak a CEU szerint nem indoka a minőségbiztosítás. Semmilyen adat nem támasztja alá, hogy az OECD államaiban – mint amilyen például az Egyesült Államok – általában alacsonyabb szintű lenne a felsőoktatás, mint az EGT tagállamaibam – mint például Románia vagy Bulgária.

Azt írják: a módosítás nyilvánvalóan diszkriminatív, hiszen nincsen más célja, mint hogy lehetetlenné tegye a magyar székhelyű Közép Európai Egyetem számára, hogy licenciaképzés formájában vegye át a Central European University-től azoknak a képzéseknek a vitelét, melyeket az az új rendelkezés alapján nem fog tudni folytatni.

Sem hatásvizsgálat nem készült, sem társadalmi egyeztetés nem előzte meg a javaslat elkészítését, ami nem felel meg a jogalkotásról szóló és a jogszabályok előkészítésében való társadalmi részvételről szóló törvény követelményeinek.

A CEU továbbra is minden, Magyarországon és az EU-ban lehetséges jogi úton küzdeni fog a javasolt törvénytervezet ellen. Magyarországról és a világ minden tájáról folyamatosan érkeznek a CEU-t és a magyar tanszabadság megőrzését támogató, a törvénytervezetet ellenző állásfoglalások, támogatói levelek – áll a CEU által benyújtott memorandumban.

Visszahívott tejtermék került a boltokba – a Kifli.hu azonnali intézkedéseket tett egy lejárt szavatosságú, laktózmentes Mizo UHT tej kapcsán. A hatóság arra figyelmeztet: a termék fogyasztása egészségügyi kockázatot jelenthet, ezért senki ne igyon belőle, és vigye vissza, ha vásárolt belőle.