Végre vége: lassan érkezik a lehűlés
Végre érkezik a lehűlés. Ha lassan is, de véget ér a forróság.
Jelen állás szerint úgy néz ki, hogy nyarat végigkísérő számos hőhullám után érkezik a lehűlés. Az Időkép számításai szerint a modellek végre elkezdtek mozgolódni, s nagyon úgy tűnik, hogy bár a klasszikus őszi időjárás még várat magára, hétvégén egy sekély ciklon közelíti meg hazánkat, mely hatására hosszú várakozás után búcsút inthetünk a kánikulának.
Csütörtöktől jön a lassú lehűlés
Még ha lassan is, de csütörtöktől fokozatos lehűlés veszi kezdetét, pénteken a Dunántúl nagy részén már 30 fok alatt maradnak a maximumok, szombaton pedig már valószínűleg már csak a déli-délkeleti országrészben maradunk a 30 fok feletti tartományban, emellett elszórtan záporok, zivatarok enyhíthetik a szárazságot és a hőséget.
Senkit nem szeretnénk elkeseríteni, a markáns lehűlésre még várni kell, továbbra is az átlagosnál melegebb időjárásban lesz részünk, de ahogyan a fenti fáklyán is látszik, a jövő hét elején megnő a csapadék valószínűsége is (ezt mutatják az ábrán a felfutó vonalak), a hőmérsékletben pedig lassú csökkenés körvonalazódik.
Ilyen lesz az idei tél
Megjelentek az első prognózisok az idei tél időjárása kapcsán. Nem sok jót ígérnek: nagy valószínűséggel száraz lesz a tél, ami a természet és a mezőgazdaság számára is súlyos csapás lesz.
A mérvadó időjárás-előrejelző modellek prognózisaiból az szűrhető le, hogy még a megszokottnál is "melegebb" és csapadékszegényebb lesz az idei tél Európában – írtuk korábban.
Az előzetes becslések szerint nagyobb mennyiségű hóra inkább csak a skandináv országokban mutatkozik komolyabb esély, hazánkban viszont - a földrész legtöbb országához hasonlóan - relatíve szárazak és enyhék lesznek a téli hónapok. Fontos azonban hozzátennünk, hogy a Severe Weather Europe korai beszámolója szerint a hómennyiségre a poláris örvény tevékenysége is komoly hatást gyakorolhat.
Hozzátették: az ECMWF nevű európai előrejelző modell szerint a december és február közötti periódusban az átlagot meghaladó hőmérsékleti csúcsokra van kilátás a földrészen, Nyugat-Európában pedig kifejezetten alacsony lesz a csapadékmennyiség. A kontinens egyes területein viszont akár jelentősebb mennyiségű hó is hullhat.
Összességében viszont inkább a skandináv országok lakói reménykedhetnek komolyabb mennyiségű hóban - ez pedig szomorú hír a téli sportok rajongóinak – írja a lap.
És a teljes magyar mezőgazdaságnak tesszük hozzá: a téli aszály ugyanis legalább akkora károkat okoz, mint a nyári.
Elképesztő felvételek: Gyalog is át lehet kelni a Tiszán
Ismét rendkívül alacsony a szőke folyó a Közép-Tisza vidékén. Van, ahol lényegében át lehet kelni rajta gyalog, de a szakemberek azt tanácsolják: ezt azért senki ne próbálja meg. A szoljon.hu rendkívül látványos videót, illetve képeket készített a rendkívüli aszály, az alacsony vízállás miatt Vezsenynél szinte félig kiszáradt Tiszáról.
Azt írják, Cibakházánál például ismét előbukkant az óriási homokpad, mely szigetként emelkedett ki a folyóból, és bárki meglátogathatja. A szőke folyó alacsony vízállása Vezsenynél is szemet gyönyörködtető homokszigeteket hozott létre.
(Kiemelt kép: Shutterstock)