Lázár elismerte: a Fideszben is kritizálták lépését
Lázár János nem válik meg Zoltai Gusztávtól. A Miniszterelnökséget vezető miniszter a nol.hu-n pénteken megjelent interjúban úgy fogalmazott, a tanácsadást „nem haveri mutyinak tekinti”.
Zoltai Gusztáv szeptember 9-én, miután Lázár János felkérte tanácsadónak, már ebben a minőségében vett részt a zsidó közösségi kerekasztalon. Zoltai 1991-től volt a Magyarországi Zsidó Hitközségek Szövetségének (Mazsihisz) ügyvezető igazgatója, és arról a tisztségéről idén április 9-én mondott le. Tanácsadói kinevezése után visszahívták a Dohány utcai templomkörzet elnöki tisztségéből.
Lázár János pénteken a nol.hu-nak elmondta, neki azok jelentenek igazán segítséget, azok tudják a legjobb tanácsokat adni, akik számos kérdésben nem értenek egyet vele. A miniszter úgy fogalmazott, nem tud lemondani a vita lehetőségéről, a másként gondolkodók vagy más véleményt vallók meghallgatásáról, szempontjaik figyelembe vételéről – írja az MTI.
Arra, hogy Zoltai Gusztáv tanácsadói kinevezése miatt Gulyás Gergely, az Országgyűlés alelnöke és Schmidt Mária, a Közép- és Kelet-európai Történelem és Társadalom Kutatásáért Közalapítvány vezetője is bírálta, Lázár János úgy reagált: nem szeretné, ha „szellemi karanténba” szorítaná saját pártja, ha csak párttársai véleményét hallhatná és hallgathatná meg. Hozzátette, nincs joga megkérdőjelezni azoknak a holokauszt-túlélőknek a választását, akik 25 éven keresztül a Mazsihisz egyik vezető tisztségével bízták meg Zoltai Gusztávot.
Lázár János elismerte, hogy a jobboldalon és a Fideszben is erősen kritizálták lépését. Bírálói „némán hallgattak” akkor, amikor a hódmezővásárhelyi ügynöklistát nyilvánosságra hozta – jegyezte meg. A miniszter „nevetséges és szánalmas próbálkozásnak” tartja azt, hogy rajta – aki „egyedüli fideszesként nyilvánosságra hozta a III/III-as ügynököknek és az ügynöktartóknak a nevét” – kérjenek számon kollaboráns magatartást.
Azt nyilatkozta: nagyra becsüli és „irigylésre méltóan vegyes csodálattal” tekint arra, hogy Gulyás Gergelynek nincs szüksége nála idősebb emberek vagy másként gondolkodók véleményére. Ő viszont azt tanulta meg a politikában, a saját hibáiból is okulva, hogy „ráfér”, ha olyanok véleményét is meghallgatja, akik nála idősebbek és bölcsebbek – tette hozzá.
Lázár János az interjúban arra is kitért, hogy nem jártas a zsidó közéletben, nem ismeri a belső viszonyokat, éppen ezért szüksége van egy olyan emberre, aki az elmúlt huszonöt-harminc évben részt vett a zsidó közösség szervezésében. Miután Zoltai Gusztáv közösségi munkája ott véget ért, úgy gondolta, hogy jót tesz saját döntéseinek, ha megkéri őt, adjon neki tanácsokat, és mondjon néhány kérdésben véleményt – fogalmazott.
Arra a kérdésre, hogy Orbán Viktor miniszterelnököt tájékoztatta-e Zoltai Gusztáv kinevezése előtt vagy után, Lázár János azt válaszolta: folyamatosan tájékoztatta arról, hogy milyen lépéseket tervez a zsidó közösségi kerekasztal összehívása és a Sorsok Háza megvalósítása ügyében. A miniszterelnök ezeket nem kommentálta – folytatta –, azért sem, mert amikor felkérte őt a miniszteri munkára, megadta neki a „gondolkodás és a cselekvés szabadságát”. Lázár János hozzátette: addig tudja a munkáját végezni, amíg Orbán Viktor megadja neki ezt a szabadságot, és ezt a kormányfő pontosan tudja.