Lapajánló – Ki a nácikkal a közéletből!
Az újnáciktól meg kell szabadítani a közéletet. Ez a 168 Óra szerkesztőségének álláspontja, de úgy gondoljuk, beszélni kell arról is, miként jutottunk idáig. A zsidólista ötletével előálló Gyöngyösi Márton sajnos ott díszeleghet még a magyar parlamentben, ezért azt mondjuk: legyen számára szégyenpad az a hely! Nincs mentség és bocsánat. Csak harag van, undor és a pillanatnyilag hozható legsúlyosabb szankció: a közmegvetés. A hetilap digitális változatát lapozhatja végig.
Betelt a pohár! – mondja Ungvári Tamás író, a vasárnapi náciellenes tüntetés ötletgazdája és egyik szervezője. „Azért vonultunk ki a térre – mondja a 168 Órának –, hogy a morális győzelem megalapozzon egy hosszadalmas jogi aprómunkát, ami a náci provokátorok érvényesülését egyszer majd lehetetlenné teszi.”
A neonácik elleni tüntetés részleteiről számol be Pungor András riportja. Ezzel a témával foglalkoznak a 168 Óra internetes vitafórumának a résztvevői is.
A kormány és az ellenzék közös tüntetése a magyarországi nácizmus ellen természetesen témát adott a nagy nemzetközi lapoknak is. A 168 Órából megtudhatják, mit ír most a világsajtó Magyarországról. A Die Welt például ezt: „A magyar politikának el kell hallgattatnia a Jobbik uszítóit.”
Eljött a számonkérés ideje – írja a 168 Óra elemzője, Mészáros Tamás, aki szerint a kormánypárt most válaszút elé került. Az a kérdés, hogy Orbán Viktor lemond-e a többé-kevésbé nyilas beállítottságú szavazókról, vagy továbbra is műsoron tartja a pávatánc ide adaptált változatát. Hétfőn ugyanis a miniszterelnök csak az általánosságok szintjén határolta el magát a jobbikos provokációtól, és valószínűsíthető: a választások közeledtével azon lesz, hogy a szélsőjobb legalább egy részének ezután is aggálytalanul megfeleljen.
Hosszú idő után először tűnhet úgy, hogy az üres politikai közélet benépesül, és létrejöhet egy olyan, a jogállamot visszaállítani akaró minimális, de közös program, amely az Orbán-rezsim alternatívája lehet. Az összefogásról és a szövetségkötések esélyeiről kérdezte Szénási Sándor Lendvai Ildikót, az MSZP parlamenti képviselőjét.
Az egyik zseb és a másik – ez a címe annak az írásnak, amely az önkormányzatok adósságcsapdájával foglalkozik.
A Magyar Művészeti Akadémia a miniszterelnöktől teljes befolyást kaphat a honi kultúrára és annak finanszírozására is. Az ötlet ellen jobboldaliak is tiltakoznak, de nyilvánosan megszólalni egyikük sem mer. Az ügy hátterét világítja meg Sztankay Ádám írása, amelynek címe: Orbán magánminisztériuma. Szerettünk volna interjút készíteni a kultúra legújabb urával, Fekete Györggyel, a Magyar Művészeti Akadémia elnökével, de a beszélgetés elmaradt. Hogy miért, azt megtudhatják Az interjú halála című írásunkból, amely ugyancsak a „Fekete Akadémia” ügyével foglalkozik.
Harmadik alkalommal térünk vissza arra, hogy mi zajlott a kulisszák mögött, amikor a Nemzeti Vagyonkezelő 3,1 millióért eladta Németh Kristóf sorozatszínésznek és három üzlettársának a Játékszínt. A Közpénz és magánszínház című írásunk egy kérdőmondattal végződik: Valóban nincs mit vizsgálnia a Fővárosi Főügyészségnek? A témát a 168 Óra nem tekinti lezártnak, számíthatnak a Játék a Játékszínnel című sorozatunk negyedik részére is.
Kulturális rovatunkban interjút olvashatnak a Jászai Mari-díjas színésznővel, Fullajtár Andreával, aki most doktorijára készül a Színművészetin, és azt mondja: „Ma már nemcsak egyes művészek kiszolgáltatottak, hanem az egész szakma.”
Glóbusz rovatunkban Aczél Endre a közel-keleti helyzetet elemzi, Kulcsár István pedig arról ír, milyen következményekkel kell számolni, hogy Vlagyimir Putyin visszatért az államfői posztra.