Lapajánló – „Ezt visszautasítom!”
„Ezt visszautasítom!” – mondja a 168 Óra munkatársának Hoffmann Rózsa államtitkár, akivel az oktatási törvényről cseréltünk eszmét. Az interjúban szó esik arról, miért ugrott ki hirtelen az állam a jogász- és a közgazdászképzés támogatásából; hogy igaza van-e a Magyartanárok Egyesületének, miszerint az új tanterv a jelentől elzárt múzeummá teszi az irodalomórát, s hogy tervezik-e több ezer tanár elbocsátását, ahogyan az egy háttértanulmányban olvasható volt. Megkérdeztük azt is: miért tekintenek bizonyos kritikákat „Magyarország elleni szervezett akcióknak”? A hetilap digitális változatát lapozhatja végig.
Itt van például Róna Péter kritikája. A közgazdászprofesszor a 168 Órának adott interjúban azt mondja: „A magyar társadalom kórosan alulteljesít a rendszerváltás óta. Ahelyett, hogy létrehoztuk volna a teljesítményalapú társadalmat, megtartottuk a korrupt, kapcsolati tőkékre épülő tákolmányt. Megbízhatatlanok, állhatatlanok vagyunk, csalunk, miközben jár a szánk” – mondja az Oxfordban tanító professzor, részletezve a magyar szellemi élet leépülését.
Tudósítunk a Szolidaritási Mozgalom demonstrációjáról, az ellenzéki hangütésű civilkezdeményezésekről, amelyek olykor egymással is rivalizálnak, és komoly szándékaik ellenére belefutnak komolyan nem vehető happeningekbe is, amelyekben szöveg és szitok van rendesen, de van töprengeni való is: így jobb?
Beszélgettük a Political Capital politológus igazgatójával, Krekó Péterrel, aki szerint az unióellenes indulatok szítása, az összeesküvés-elméletek gyártása a Jobbiknak szállít muníciót. Krekó Péter a radikalizálódás okait elemezve a kiábrándult országról ad közelképet.
Az LPM országos aláírásgyűjtéséről, egy esetleges népszavazás esélyeiről cserélnek eszmét a 168 Óra internetes vitafórumának résztvevői.
Beszélgettünk Sárközy Tamás egyetemi tanárral, aki tizenegy kabinetnek dolgozott az államigazgatás szakértőjeként, és most megjelent könyvében nemcsak a kormányokról ír, hanem olyan politikusportrékat ad az olvasóknak, amelyekből mi is idézünk: Kádár Jánosról, Pozsgay Imréről, Antall Józsefről, Horn Gyuláról, Kuncze Gáborról, Gyurcsány Ferencről, Orbán Viktorról.
Márciusi díjbeszedés című írásunk nem a közüzemi díjakról, hanem arról szól, hogy miért csökkent jelentősen a Kossuth-, illetve a Széchenyi-díj szakmai presztízse.
Hegyi Iván sportszakíróval arról a játékról beszélgettünk, amely titokban zajlik a futballpályákon kívül. Hegyi Iván a mostani bundákról szólva azt mondja: „A magyar foci kiiratkozása a nemzetközi sztenderdből sok évtizede kezdődött. Az első csapás akkor érte a magyar futballt, amikor elkezdett leépülni a kultúrája.”
Bemutatjuk a kerekes székes szépségkirálynőt, beszélgetünk Falus András Széchenyi-díjas immunológussal, akinek nemrég jelent meg második verseskötete, fölkerestük Szalai Miklóst, akit ötödéves egyetemistaként egy év nyolc hónap fegyházban letöltendő szabadságvesztésre ítélt a bíróság 1972 derekán, mert március 15-én felmászott a Batthyány-örökmécses talapzatára, és az egybegyűltek előtt elmondott néhány mondatot. Most életének alakulásáról kérdeztük őt, és arról: miként vélekedik mai állapotainkról.
A Levélhullás rovat ezúttal kiegészül egy szerkesztőségi dossziéval, amelyben megosztjuk örömünket az olvasóval. Az idei Pulitzer-emlékdíj kitüntetettjei között ugyanis ott van az életmű kategóriában díjazott lapalapító, Bölcs István és a 168 Óra állandó szerzője, Aczél Endre is.