Lapajánló – Elnémítási kísérlet
A Klubrádió elnémítási kísérletével foglalkozik a héten a 168 Óra. A címlapon Bolgár György látható, aki azt mondja: „Aki korábban nem ismerte a Klubrádiót, mostanra feltétlenül hallott róla, tudja, hogy mi vagyunk azok, akiket el akarnak taposni.” A hetilap digitális változatát lapozhatja végig.
Matolcsy egyre elképesztőbb szövegeivel foglalkozik a lap vezércikke, amelyben Mészáros Tamás megállapítja: a nemzetgazdaság fura ura végképp elvesztette kapcsolatát a való világgal.
Interjú készült Mikola Istvánnal. A volt egészségügyi miniszter, egykor a „nemzet főorvosa” jelenleg Párizsban dolgozik mint az OECD magyarországi nagykövete. Ő úgy látja, az orbáni gazdaságpolitikát sorra veszik át Európa országai. Két jellegzetes mondat Mikola Istvántól: „Orbán úrral sokszor beszéltem, de mindig röviden. Kitalálom a gondolatait, úgy, ahogy ő is az enyémet.”
A szélsőjobb botránypolitizálásáról beszélgettünk a Zsigmond Király Főiskola rektorával, Bayer Józseffel. A politológus szerint „a hazai szélsőjobb a múltban és a múltból él, miközben elhazudják azt, hogy a fogalmaik a nyilas párt nyelvéből vagy Szálasi írásaiból jönnek”.
A közvélemény sok fontos kérdésben várja az Alkotmánybíróság reagálását. A 168 Óra szakértőket kérdezett arról, hogy miért késnek a lényeges döntések, és erre egyikük így válaszol: „Az orbáni ámokfutás miatt óriási az Alkotmánybíróság felelőssége. Átmenetileg politikai túlélésre rendezkedtek be, nem kockáztatják, hogy a kétharmad megszüntesse a testületet.”
Az MSZP Ajánlat Magyarországnak című programjáról kérdeztük Katona Tamást, az Államkincstár exelnökét. A volt pénzügyi államtitkár szerint „ha nem változik a magyar gazdaságpolitika, akkor 2014-ben az unióban csak Bulgária és Románia lesz mögöttünk”.
Létrejön-e a demokratikus ellenzék választási összefogása? Erről a kérdésről cserélnek eszmét a 168 Óra internetes vitafórumának résztvevői. „Nem jön létre” – mondja az egyik vitázó, és megkérdi: „Hogyan fogna össze valami, ami nem létezik?” Mások viszont bizakodnak abban, hogy a demokratikus ellenzéknek és az éledező civilmozgalmaknak „lesz annyi sütnivalójuk, hogy képesek legyenek egy szakértői kormányhoz közös miniszterelnök-jelöltet állítani”.
„Kiadtam a jelszót: baltát a kézbe!” Ez a meglepő kijelentés nemrégiben Hoffmann Rózsa szájából hangzott el. Bár ő a Nemzeti Alaptantervben rejlő, szerinte temérdek tananyag lefaragására utalt, szakértők azt mondják: a mondat jól jellemzi az oktatásügyért felelős államtitkár egész eddigi tevékenységét. Pungor András összeállítása arra válaszol: vajon önjáró-e az államtitkár, vagy a gazdasági tárcából vezénylik az oktatás átalakítását?
A kulturális rovatban interjút olvashatnak a Nemzeti Színház fiatal művészével, Szabó Kimmel Tamással és Bodó Viktor Jászai Mari-díjas rendezővel, akinek társulatától megvonták az állami támogatást, és most azt mondja: „Végig kell nézni, ahogyan lebomlik, szétesik minden, amit felépítettünk.”
A Glóbusz rovatban Aczél Endre Azerbajdzsánról ír, Bódis Gábor a szerb politikai szintérről ad helyzetképet, Kasza László pedig arról számol be, hogy Ukrajnában élénk felháborodást keltett Janukovics bosszúhadjárata Julija Timosenko ellen.
Élénk visszhangja van Erdélyben és Magyarországon Andressew Iván könyvének, amely dokumentálja Tőkés László püspök botrányos magánéletét. Erről is beszámol a 168 Óra, hátteret adva ahhoz, hogy Tőkés László politikai jövője most több szempontból is megkérdőjelezhetővé vált. Nemcsak azért, mert nem tud mit kezdeni a kirobbant botránnyal, hanem mert politikai szempontból is egyre erőtlenebbnek mutatkozik.
Részletek a 168 Órában