Lapajánló – A kampány arca
A 168 Óra címlapján Kunhalmi Ágnes, a szocialisták választási bizottságának szóvivője, az MSZP kampányarca, akit kérdeztünk a bajai videóról, arról, hogy mit tanult az előző kommunikátorok hibáiból, hogy mit tesz, ha az általa képviselt testület megosztott, és vita van közöttük. Természetesen megkérdeztük azt is: marad a jelenlegi választási szövetség, vagy lehet, hogy kinyitják egy harmadik szereplő előtt? Kunhalmi Ágnes higgadt, taktikus választ ad: „A politikában látni kell az erőviszonyok esetleges módosulását, megfelelő időben alkalmazkodni fogunk, ha arra valóban szükség lesz.” A hetilap digitális változatát lapozhatja végig.
A Fideszhez közel álló emberek olykor azért hallgatnak, mert megfélemlítették őket, nem merik kockára tenni egzisztenciájukat, mert tudják: aki kiáll a sorból, azt leírják, kiközösítik, ha módjukban áll, tönkre is teszik. Ez a véleménye lapunk vezércikkírójának, Mészáros Tamásnak.
Itt van például a volt adóellenőr, aki följelentette az adóhatóságot. Internetes vitafórumunk résztvevői arról cserélnek eszmét, vajon kell-e tartani a bosszútól, tudja-e az illető, mit kockáztat.
A nép jó részének „vezérigényéről” ír Koltai Tamás, aki ezt a kultuszt a réges-régi időkre vezeti vissza: „A vezér ütemes tapsra késztetheti az ő szervilis népét. Az »Él-jen Ráko-si!« egy tőről fakad a »Vik-tor! Vik-tor!-ral«” – írja Koltai Tamás.
A Magyar polip – A posztkommunista állam című kötetnek a vallásról és az egyházakról szóló fejezetét Gábor György írta. A vallásfilozófus a 168 Órának most arról beszél, hogy Orbán szakrális mázzal próbálja a hatalmát és a politikáját a transzcendens magasságokba emelni. Az interjú egyik illusztrációja egy tüntetésen készült fotó: valaki a kamera felé egy olyan pólót mutat, amelyre rámatricázták Orbán Viktor fényképét és mellé a feliratot: „ÉLŐ ISTEN”.
Megnéztük a réztáblát a Nagymező utcai CBA falán. A bolt egykori fűszeressegédje, ma az üzletlánc társtulajdonosa saját „kitartó és elhivatott munkáját” dicséri az aranyló emléktáblán, amit mi a helyén hagynánk. Sokáig emlékeztessen még arra a korra, amelyben a nagy Királytól a kiskirályok is megtanultak mindent: pöffeszkedést, hencegést, beteges önimádatot.
Notesz című rovatunkat ezúttal Lakner Zoltán jegyzi. A politológus a féktelen stadionépítésről ír, meg arról, hogy miközben iszonyatos pénzekből folynak látványberuházások, növekszik a szegénység, a társadalmi egyenlőtlenség, és ezek fokozódása ellen a kormány semmit nem tesz.
Mostantól csak a főváros külső kerületeinek egy részén s bizonyos járdaszakaszokon maradhatnak a hajléktalanok. Megoldás-e ez vagy nem? Mit jelent a szociális gyógyítás? Erről beszélgettünk Vecsei Miklóssal, a Magyar Máltai Szeretetszolgálat alelnökével és dr. Németh Attilával, a Nyírő Gyula Kórház főigazgatójával.
A Publicisták klubja című rovatunkban adjuk közre Markó Beáta írását, amely így kezdődik: „A 2010 májusában felállt új Fidesz-kormány szinte azonnal hozzáfogott a 2014-es választás megnyeréséhez. Először is megváltoztatták a választási törvényt.” Ennek részletei közismertek, és már valóban csak az a kérdés, amit szerzőnk feltesz: Mennyiben tekinthető majd az így lebonyolított választás szabadnak és demokratikusnak?
Veritas Történetkutató Intézet néven az újkori magyar történelem tanulmányozására szakosodott tudományos műhelyt alapít a kormány Lázár János államtitkár felügyeletével. Buják Attila kollégánk a Veritas várható főigazgatójával, Szakály Sándor hadtörténésszel beszélgetett, aki egyebek mellett ezt mondja: „Vékony jégen járunk, mert az utóbbi három év agresszív vitái, kölcsönös hazaárulózásai felkorbácsolták a történeti párhuzamokkal megtámogatott szenvedélyeket.”
Folytatjuk Abszurdisztán című sorozatunkat; azt a sorozatot is, amelyben szembeállítjuk a jobboldal kijelentéseit és a tényeket; foglalkozunk a magyar–román viszonnyal; azzal, hogy a parlament eltörölte az előzetes letartóztatás időtartamának felső korlátját; részletet közlünk egy olyan könyvből, amely Fejtő Ferenc életéről és gondolatairól szól; autóval próbálunk araszolni a budapesti csúcsforgalomban, és megírjuk, hogyan lehet előrejutni, ha egyszerre több hidat renoválnak, fölösleges buszsávot alakítanak ki, és a belvárosban gyakorlatilag kaotikus a helyzet.
Múltidő rovatunkban a Kennedy-titokról írunk, és a merénylet anatómiájáról; a Glóbusz rovatban Aczél Endre Kínáról ad helyzetképet; Kasza László arról tudósít, miért nem kell Münchennek a 2022-es téli olimpia; tájékoztatjuk önöket, mit ír a világsajtó Magyarországról; a Levélhullás rovatban pedig meghívjuk olvasóinkat egy nyílt színi pódiumbeszélgetésre, amelynek címe Futbólia, s amelyen azt próbáljuk megbeszélni: kinek épül stadionország, és miért államügy a foci.
Legvégül pedig külön is felhívom figyelmüket Jolsvai András kollégám levelére, amelynek címzettje a kilencvenéves Del Medico Imre.
Most, hogy a tartalmi ismertetés végére értem, gondolom, egyetértenek velem az olvasók: ezen a héten sem fogunk unatkozni.