Lapajánló
A 168 Óra címlapján Kis János, az egykori demokratikus ellenzék vezéralakja, aki a húsvéti alkotmányról fejti ki véleményét. Szerinte az alkotmány a keresztény nemzeti szellemiséggel azonosítja a politikai közösséget. Kis János úgy látja: Orbán alkotmányos válsággá növesztette a politikai válságot és ebből nem fogunk kikecmeregni, amíg ő Magyarország miniszterelnöke. Orbánnak meg kell buknia, de nem szükségszerű, hogy a teljes jobboldal kövesse a bukásban. (A hetilap digitális változatát .)
A húsvéti alkotmánynak rendkívül rossz sajtóvisszhangja van a világban. A Die Zeit azt írja, hogy a magyar alkotmány aláássa a jogállamiságot, sérti a demokrácia elvét. Hasonló hangnemben ír a témáról a Süddeutsche Zeitung, a Spiegel, a Financial Times. A világlapok véleményét Aczél Endre foglalja össze és idézi, amit a Financial Times írt a húsvéti alkotmány előzményeiről: „Mr Orbán párthíveket nevezett ki minden pozícióba, meggyöngített vagy feloszlatott független intézményeket, elfogadtatott egy vitatott médiatörvényt és gyakorlatilag államosította a magánnyugdíjpénztárak vagyonát.”
A Der Standard azt írja, hogy az új alkotmány költségvetési szabályai nem egyeztethetők össze az EU-s alapelvekkel. Akkor hát kinek az alkotmánya ez? A kérdésről a 168 Óra internetes vitafórumának résztvevői cserélnek eszmét.
„Ehhez szabad ember nem statisztálhat!” – mondja határozottan Szilágyi Ákos, a költő, irodalomtudós és politikai elemző, aki a húsvét előtti hétvégén - meglepő módon - szenvedélyes hangú utcai szónokként is fellépett. A 168 Órában adott interjúban kijelenti: „A magyar társadalom tartósan nem viseli el a hatalom zsarnoki üzemmódját.”
Egy szakszervezeti vezető, Székely Tamás is felszólalt a Demokratikus Charta rendezvényén, és vele is interjút készített a lap munkatársa. Székely Tamás arra figyelmeztet: elszabadulhatnak az indulatok és nem jutunk sokra, ha valamilyen politikai erő nem artikulálja a törekvéseinket.
Az egyik legemlékezetesebb tüntetés a tűzoltóké volt. Ők a belügyminiszter tiltása ellenére egyenruhában vonultak végig az Andrássy úton és ellenük most retorziókat helyeztek kilátásba. A 168 Óra riportere a józsefvárosi tűzőrségen figyelte meg milyen egy demonstrációmentes hétköznap. Az írás címe: Fogy a levegő.
Bolgár György folytatja sorozatát, amelyben szembeállítja a jobboldal állításait a tényekkel. Ezúttal Orbán Viktor, Navracsics Tibor, Szájer József és a volt köztársasági elnök, Mádl Ferenc egy-egy kijelentését kommentálja.
A miniszterelnök személyesen jelentette be a parlamentben, hogy milyen lesz a jövőben az ön- és vagyonvédelem, amelyről az új alkotmány is rendelkezik. A 168 Óra összefoglalja jogászok, bírák, szociológusok véleményét, azokét, akik úgy gondolják: az alkotmányozók „túllőttek a célon.”
Elképzelhető, hogy csökkentik a büntethetőség alsó korhatárát. Vajon milyen dilemmákat vet fel a várható szigorítás? Ezt részletezzük Fókusz című új rovatunkban, beszámolva arról is, hogy milyen gyakorlatot alakítottak ki Ausztriában, Németországban, Oroszországban. Véleményt mond a témáról a Neveléstudományi Intézet adjunktusa és a Kriminológiai Intézet igazgatóhelyettese is.
Kulturális rovatunkban interjút olvashatnak Kocsis Ágnessel, aki a Pál Adrien című nagyjátékfilmjével a Cannes-i fesztiválon elnyerte a nemzetközi filmkritikusok díját.
A Múltidő rovatból figyelmükbe ajánlom Bokor László írását dr. Goebbels zöld tintájáról, a Glóbuszból pedig Kulcsár István esélylatolgatását arról, vajon ki lesz az államfő Oroszországban, kinek a kezében lesz a tényleges hatalom. Kérdés tehát az: Putyin vagy Medvegyev?
Természetesen - minden más újsághoz hasonlóan - mi is beszámolunk arról, miként készülődik Nagy-Britannia Vilmos herceg esküvőjére. Írásunk címe: Őfelsége a szerelem.
Talán nem tévedek, ha azt mondom a 168 Óra olvasói ismét nem fognak unatkozni.