„Kupleráj van” – szétveri az iskolákat a Fidesz-kormány

Ha ez siker, akkor mi a kudarc? – Hoffmann Rózsa szerint zökkenőmentesen lezajlott az iskolák államosítása, amit sikertörténetnek tart. Alulnézetből azonban egész más a helyzet. A tanítás folyik, a féléves értékelés folyamatban, egyébként pedig kupleráj van – foglalta össze a helyzetet egy gyakorló pedagógus.

2013. január 11., 21:25

Az oktatási államtitkár szerint zökkenőmentesen lezajlott az iskolák államosítása, amit sikertörténetnek tart. Hoffmann Rózsa minderről január 8-án tartott sajtótájékoztatót, vagyis négy tanítási nappal az új rendszer bevezetése után. Azért a bizonytalan hangulatot jellemzi, hogy az államtitkár fontosnak tartotta kiemelni, hogy a pedagógusok megkapták januárban a bérüket. – írta a NOL.

Ez valóban így van, a Magyar Államkincstár időben elutalta a béreket. A fizetési anomáliák az általunk megkérdezett szakértők szerint a harmadik negyedév környékén állhatnak be, ekkorra valószínűsíthető ugyanis a jelenlegi adatok alapján, hogy az iskolákat fenntartó állami mogul, vagyis a Klebelsberg Intézményfenntartó Központ (KIK) kifut a költségvetéséből. A KIK-hez rendelt pénzekről ugyanis sokan – köztük az oktatásért felelős államtitkárság szakmai háttéranyaga is, amelyet a Hvg.hu hozott nyilvánosságra korábban – úgy vélik, hogy az kevesebb, mint amennyit az önkormányzati rendszerben az iskolákat fenntartó településektől kaptak az intézmények az állami normatíva mellé. A KIK költségvetésében nem látszik az sem, hogy a bérkifizetések mellett miből fedezik majd a továbbképzéseket és a szakmai szolgáltatásokat. Így – mivel a fizetések utalása elsőbbséget élvez – az iskolák először azzal fognak szembesülni, hogy tanáraik nem tudnak továbbképzéseken részt venni, különféle szakmai szolgáltatásokat igénybe venni. A helyzet feszültségeit jellemzi, hogy már Hoffmann Rózsának a sikertörténetet vizionáló sajtótájékoztatója miatt is sok közoktatási szereplő felháborodott.

Galló Istvánné, a Pedagógusok Szakszervezetének elnöke azt mondja, ebben a „sikertörténetben” a 120 ezer pedagógus úgy dolgozik, hogy még nem kapták meg az értesítést a munkáltató személyének megváltozásáról. Ebből az következik, hogy nem tudni, ki a munkáltatója a pedagógusnak. A járási tankerület vezetője? A megyei tankerület vezetője? A KIK elnöke, Marekné dr. Pintér Aranka? Az érdek-képviseleti vezető elmondja, az új rendszerben senki sem tudja, mi a feladata és a hatásköre, „mindenki ott áll a káosz közepén”. Galló Istvánné felhívja a figyelmet egy körlevélre, amelyet nemrégiben küldött a KIK vezetője, Marekné dr. Pintér Aranka az iskoláknak. Ebben apró-cseprő ügyekről esik szó, olyanokról például, kihez kell fordulni a szabadságokkal kapcsolatban, vagy kit kell keresni, ha az iskolának be kell szereznie valamilyen eszközt.

– Az oktatásnak nem ilyen körlevelek alapján kellene működnie – szögezi le Galló Istvánné, aki azt is elmondta, szerdán a PSZ egyik megyei szervezetének vezetője jelezte, hogy az intézményekhez a KIK által küldött levelek, utasítások a továbbiakban az intézményvezetők számára szigorúan bizalmas anyagok, nem hozhatók nyilvánosságra. Úgy gondolják, hogy ezzel az intézkedéssel el tudják fedni azt a tényt, hogy az előkészítetlen, kidolgozatlan fenntartóváltás problémákat okoz az intézmények működésében.

Hoffmann Rózsa az év elején ismét ígéretet tett az idei béremelésre. Galló Istvánné szerint „ezt a témát nem kellett volna elővenni”. – Ha Hoffmann Rózsa béremelésről beszél, akkor mutasson rá a költségvetésben arra a sorra, ami azt fedezi. Ez így csak megalapozatlan hitegetés. A mérvadó gazdaságkutatók azt mondják, 2013-ban nem lesz fellendülés, vagyis a gazdasági helyzet szeptemberben sem fogja megengedni, hogy 80 milliárdot a pedagógusbérekre fordítsanak.

– Megdöbbenéssel állunk az államtitkár kijelentései előtt. Ha ez a siker, akkor vajon milyen a kudarc? – kommentálja Hoffmann Rózsa szavait a másik érdek-képviseleti szervezet, a Pedagógusok Demokratikus Szakszervezetének (PDSZ) elnöke a Népszabadságnak. Mendrey László azt mondja, több panasz is befutott hozzájuk az ország különböző pontjairól arról, hogy a tankerületi vezetők semmilyen kérdésre sem tudnak válaszolni, amelyeket az iskolák vezetői feltesznek nekik. Mendrey sorolja: az iskolákban azt sem tudják, hová kell majd az ebédet befizetni. Nem tudni, a bértábla által meghatározott átsorolások mikor jelentkeznek a fizetésekben, erről ugyanis semmilyen információ nincs. Nem tudni, hová fordulhatnak a kollégák, ha munkáltatói kölcsönre van szükségük. Praktikus, a napi működéssel kapcsolatos problémákkal küszködnek. Már csak azért sem lehet azt mondani, hogy a pedagógusok nem érezték meg a váltást, mert sokuknak forintosítható veszteséget okoz, hogy az állam utalja a béreket – így nem kapnak cafeteriát, utazási hozzájárulást, egyéb pótlékokat, amelyeket korábban az önkormányzatok biztosítottak számukra.

Folytatás és részletek a

NOL-on.