Külföldre viszik a magyar gyerekeket

Egy év alatt több mint negyedével nőtt a külföldi családok által örökbe fogadott magyar gyermekek száma; a titkos örökbefogadások során tavaly összesen 507 gyermeknek sikerült családot találni, közülük azonban 165-en külföldre kerültek – írja a .

2016. június 14., 10:59

Mórucz Lajosné, a Gólyahír Egyesület elnöke a lapnak azt mondta, a jelenség oka az, hogy Magyarországon mindenki csecsemőt szeretne örökbe fogadni. Csak annak a gyereknek kereshetnek külföldön örökbe fogadó szülőt, akinek Magyarországon nem találtak családot. A magyar családoknak nem kellenek a már iskolába járók, különösen a romák és a fogyatékkal élő gyermekek, külföldön azonban őket is várják.

A legtöbb gyerek Olaszországba kerül, az ottani családok ugyanis szívesen fogadják a fogyatékossággal élő és a roma gyerekeket is, utóbbiak ott a bőrszínükkel kevésbé „lógnak ki a sorból” – mondta az egyesület elnöke.

Kitért arra is, hogy a külföldi örökbefogadások nagy száma ellenére nem csökkennek Magyarországon a várólisták, a csecsemőkre továbbra is éveket kell várni.

Sok, gyermekvédelmi szakellátásban nevelkedő gyermek csecsemőkorában nem adható örökbe, ugyanis még nem mondtak le róla végleg a szülei, illetve a gyámhatóság nem hozott ilyen irányú döntést. Sokan közülük akár tízévesek is lehetnek már, mire örökbe adhatóvá válnak, akkor azonban már sok esetben senki nem szeretné a családjába fogadni a gyermeket.

A kormányzati portálon szereplő statisztika szerint tavaly a titkos örökbefogadások során összesen 507 gyereknek sikerült családot találni, közülük 165-en külföldre kerültek.

A kormány döntése értelmében várhatóan májustól bizonyos krónikus betegségek gyógyszereit – így például a cukorbetegek készítményeit – már nemcsak szakorvos, hanem a háziorvos is felírhatja.