Közölték: két hónapom van hátra
Más eszközük nem nagyon lévén, az ellenzéki pártok közül kettő is vállalja a munkahelyükről politikai okokból kirúgottak jogainak védelmét, képviseletét. A Jobbik tegnap honlapot indított az üldözöttek bejelentéseire várva, az MSZP pedig immár közel egy hónapja működtet jogsegélyszolgálatot.
Narancsköztársaság címmel honlapot indított a Jobbik, ahová azoknak a panaszait várják, akiket a kormányváltás óta retorzió ért pártszimpátiájuk miatt. Farkas Gergely, a párt parlamenti képviselője sajtótájékoztatón azt mondta, a honlapon tett bejelentések hátterét szeretnék feltárni és remélik, hogy a nyilvánosság erejével képesek lesznek megállítani az egyes emberek ellen pártszimpátiájuk miatt indított támadásokat.
Az oldalon egyelőre csupán négy olvasói levelet találtunk. Ezek közül az egyik szerzője egy Barikád-rajongó fiatal, aki azért kér elnézést, mert nem fizetheti be az előfizetési csekket, mint írja: „sajnos szüleim nyomására le kell, mondjak róla. Nem azért mert, "rossz" az újság, hanem a mai politikai berendezkedés még mindig olyan vagy hasonló, mint az elmúlt 8 évben. Demokrácia a "nagy" Fidesz alatt sincs jobb helyzetben, ha hetente kapnám a nevemre az újságot azt a faluban könnyen megtudnák egyes emberek, amit nem szeretnék! (visszaélhetnek vele, NBH stb.) Biztos értik mire gondolok... Inkább megveszem, ahol tudom, bár a Gyöngyösi Tescoba nem találtam, de azért az újságárusoknál akad 1-2 darab biztos, inkább így támogatom a nemzeti sajtót.”
Egy másik bejelentő K.Z-né Budapestről. „Negyvenes éveimben járó köztisztviselő vagyok egy minisztériumban. Nemrég minősítettek át kormánytisztviselővé. Főnököm mindig is tisztában volt azzal, hogy értékrendem nem felel meg az ő értékrendjének. Ezt úton-útfélen éreztette is velem. Ő egyébként az a „felfele nyal, lefelé tapos” típus. Kormánytól függetlenül.
Kapóra jött neki a kormánytisztviselői törvény bevezetése, így már indokolás nélkül ki lehet rúgni azokat, akik neki nem tetszenek. És meg is tette. Néhány napja az ő főnökével együtt megjelentek az irodámban, a kollégáimat kiküldték, majd közölték velem, hogy két hónapom van hátra, utána felmentenek. Kérdeztem, hogy a munkámmal van-e baj? Hümmögéssel kísért kitérő választ kaptam. Férjem leszázalékolt rokkantnyugdíjas, két gimnazista gyermekünket az ő arcpirítóan alacsony „segélyéből” valamint az én nettó százhatvanezres fizetésemből neveljük. Emellett van egy lakáshitelünk is (forint alapú). Egy hétvégét szerettünk volna eltölteni Hajdúszoboszlón családostól, az előleget már be is fizettük. Ezek után ezt kénytelen leszek lemondani… Kértem őket, hogy ne legyenek ennyire érzéketlenek, mert nem tudunk mit csinálni! Nem szeretnénk az utcára kerülni! Kérésem persze süket fülekre talált…”
Az, hogy a bejelentéseknek mi lesz a sorsa, nem derül ki. A honlap készítői csak annyit tudatnak: „A weboldalt mindenki ingyenesen és anélkül látogathatja, hogy önmagáról bármilyen személyes adatot meg kellene adnia. A honlapon található bejegyzések tartalmáért és az esetleges hibákért felelősséget nem vállalunk. A változtatás jogát fenntartjuk.”
A Jobbiknál korábban ébredt az MSZP. A párt jogsegélyszolgálata július elseje óta működik, munkavállalói jogvédelemre szakosodott, a megalapozatlanul elbocsátott dolgozók számára biztosít jogi segítségnyújtást. A munkajogászok által végzett szaktanácsadás ingyenes, a pártközpontban kéthetente tartanak háromórás fogadóórákat, de e-mailekre is válaszolnak.
– Az első hetek igazolják, hogy nagy az igény a munkavállalói jogvédelemre. Elsősorban köztisztviselők jelentkeztek, de pedagógusok, egészségügyi dolgozók, és már a Munka Törvénykönyve szerint foglalkoztatottak is voltak a személyesen segítséget kérők és a betelefonálók, e-mailezők között. A második fogadónapon már nem fértünk bele az előre tervezett időbe – mondta az mszp.hu-nak Fogarasiné Deák Valéria, a jogsegélyszolgálat vezetője. (Mint azt megírtuk, a párt legutóbbi elnökségi ülésén zajló feladatkiosztásnál is külön területként szerepelt a jogsegély-nyújtás, illetve a Fidesz által eltávolított szakemberek párt köré szervezése.)
A politikus szerint a kormánytisztviselői körből jellemző eset, hogy a dolgozókat kényszerszabadságra küldik, majd a szabadság lejártával „a munkavégzés alóli mentesítésről” kaptak papírt az új törvények hatályba lépéséig. Az olykor megalázó módon történő parkoltatás célja, hogy a tisztviselők indoklás nélkül és a járandóságukat jócskán megcsapolva kerülhessenek elbocsátásra. Hivatalosan még alkalmazottak, de a holmijukat bedobozoltatták - amihez dobozt sem adtak -, kulcsaikat leadatták, és látják, hogy a helyükön már mások dolgoznak, semmivel sem kevesebben, mint ahányan utcára kerülnek.
Fogarasiné szerint az első és legfontosabb jogi tanács a bajba jutottaknak, hogy ne írjanak alá semmit addig, amíg munkaügyi szakemberrel nem konzultáltak. Ha belemennek például a közös megegyezésbe, utána már nagyon nehéz visszaszerezni az elügyeskedett jogaikat.