Ha így utazik, egy életre megnyomorodhat
Olyat fotózott a traffipax, amitől a rendőrök is megrökönyödtek. A felvételen az anyósülésen utazó utas lába a műszerfalon pihent. Az autó 50km/h sebesség helyett több mint százzal ment. A rendőrök külön posztban magyarázták el, mi történik, ha ilyen esetben kinyílik a légzsák.
A Bács-Kiskun vármegyei rendőrség a Facebook oldalán hívta fel a figyelmet arra, hogy ha az utas úgy utazik az anyósülésen, hogy a műszerfalon pihenteti a lábát, akkor baleset esetén a kinyíló légzsák miatt a legjobb forgatókönyv szerint is egy életre megnyomorodhat, ám az sem kizárt, hogy az életét veszti a produkció miatt.
Az életét kockáztatja, aki így utazik
Mint azt a rendőrség írja, az így utazó utas baleset esetén minimum megnyomorodhat egy életre.
„Traffipaxunk kivételesen nem csak sebességtúllépést rögzített. A száguldozó (50 helyett 115 km/h) autó anyósülésén helyet foglaló utas úgy gondolta, kimaxolja a kényelmet... ezért lábait a műszerfalon pihentette. Vajon tudja, hogy egy baleset során milyen extra sérülései lehetnek a felelőtlen viselkedése miatt? Egy életre megnyomorodhat, és ez a legkevesebb" – fogalmaztak. Egyúttal arra kértek mindenkit, a rendeltetésének megfelelően használják a passzív biztonsági eszközöket, és tegyenek meg mindent annak érdekében, hogy vészhelyzet esetén ezek az eszközök megfelelően működjenek.
Egy másik bejegyzésben fotóval illusztrálták azokat a sérüléseket, amelyeket így lehet szerezni.
Mint írják, baleset esetén a légzsákok másodpercek alatt kinyílnak, és rendkívül nagy sebességgel fújódnak fel, ami súlyos sérülést okoz annak az utasnak, akinek a lábai a műszerfalon pihennek, „akár maradandó károsodást vagy halált is” – hívják fel a figyelmet.
Egyúttal arra is felhívják a figyelmet, hogy a lábak műszerfalon tartása korlátozhatja a vezető mozgását is, megnehezítve a kormányzást és a vészfékezést.
A Közlekedésbiztonság azt írja, hogy baleset bekövetkezésekor a légzsák ezredmásodpercek alatt fújódik fel, és sebessége akár a 320 km/h-t is elérheti. Ilyen esetekben nemcsak a láb sérülhet meg, hanem minden olyan testrész is, amely közvetlenül vagy közvetve kapcsolódik hozzá, például a medence, a gerinc, sőt, akár a belső szervek is. A helyzetet tovább súlyosbítja, hogy a nem megfelelő testtartás megváltoztatja az üléshelyzetet: a biztonsági öv nem simul megfelelően a testre, így ütközéskor a test könnyen kicsúszhat alóla, szélsőséges esetben akár a járműből is kirepülhet.
A kockázat különösen nagy akkor, ha az utas teste előrelendül – ami minden ütközésnél bekövetkezik –, és a lába nagy sebességgel az arcnak vagy az állkapocsnak csapódik. Ilyenkor a fejsérülések, sőt az agykárosodás sem kizárható.
A légzsák már akkor is kinyílhat, ha az autó 20km/h sebességgel ütközik!
Megtörtént eset, hogy egy ilyen balesetet szenvedett 22 éves ír hölgy, Gráinne Kealy két évig tartó műtétsorozaton esett át, amikor súlyos fejsérüléseit az összezúzott homlokcsont mintegy felének az eltávolítását, majd pótlását követően helyre tudták hozni.
(Kiemelt képünk illusztráció. Fotó: Freepik)