Kossuth téri tömegtüntetés: ezrek a nácizmus ellen
Kormánypárti és ellenzéki politikusok, civilek tiltakoztak a rasszizmus ellen a Kossuth téren. Rogán Antal, Bajnai Gordon és Mesterházy Attila is kemény szavakkal utasította el Gyöngyösi Márton jobbikos képviselő kijelentéseit.
Rogán: Elérkezett a kiállás ideje
Ezzel kezdte beszédét Rogán Antal, a Fidesz frakcióvezetője. Nem elég az erkölcsi felháborodás. Nem felejthetünk el, hogy a korábbi népirtások is listákkal kezdődtek, ezért nem engedhetjük, hogy a történelemkönyvek legszörnyűbb lapjai megismétlődhessenek. Nem fogadhatjuk el azt, ami Gyöngyösi Márton szájából elhangzott a Parlamentben. Az élet mindenkié, aki megszületik e világra – emelte ki a Fidesz frakcióvezetője. A rettenetes múlt, a második világháború szörnyűségei után a haza ma nem marad néma; a Kossuth téren ma mi akasztunk táblát a gonoszság nyakába, rajta a felirat: Nem engedünk. A gyűlöletet nem engedjük meg se Gyöngyösinek, se másnak – idézte szavait az MTI.
Nem akarunk együtt élni alantas, rasszista megnyilvánulásokkal, nem fogadhatjuk el, hogy vétlen milliók halálát, szenvedését semmibe vegyék – mondta a Fidesz frakcióvezetője. „Nem fogadhatjuk el, hogy Magyarország bármely polgárát csak azért, mert más felekezethez tartozik vagy más nemzetiségből származik, más értékeket részesít előnyben, méltóságában megsértsék (...), listával fenyegetőzve megbélyegezzék” – jelentette ki.
Magyarország megvédi polgárait – zárta beszédét Rogán Antal.
Bajnai: Hiba volt, hogy korábban nem jöttünk össze
A volt miniszterelnök azzal kezdte, hogy nincs szükség hosszú beszédekre ahhoz, hogy tudjuk, miért vagyunk itt „miért vagyunk itt.” Bajnai Gordon azt mondta: mi magyarok békében akarunk élni; olyan világban, amelyben a problémákat nem erőszakkal, hanem közös erőfeszítéssel próbálják megoldani. Úgy fogalmazott: az én nem nemzedékem háború nélkül nőtt fel, és „azt akarom, ez a gyermekeimnek is megadasson”. Hangsúlyozta: ez ugyanis az igazi tétje annak, hogyan reagálunk a zsidó- és cigánygyűlöletre.
Félelem nélkül akarunk élni – folytatta – egy normális országban, békében, nem háborúban. Úgy vélte ugyanakkor: Magyarország ma nem működik normális országként, mert szenzációként kezelik, hogy ma együtt áll ki sokféle politikus, civilek, mindenki... „Erről mi tehetünk, én is.” Azt mondta: bűntudatot ébreszthet bennünk, hogy nem voltunk közösen itt az utóbbi években; példaként a 6 halálos áldozatot követelő romagyilkosságokat említette. Hangsúlyozta: akkor nem jöttünk ide, nem kértünk tőlük bocsánatot, hiba volt, és Magyarország többé nem véthet ilyen hibát, erről is szól ez a mai nap.
Úgy fogalmazott: a demokrata nemcsak az aki nem fél, hanem az, aki nem is kelt félelmet senkiben. A Haza és Haladás Egyesület elnöke azt mondta: nincs ártalmatlan zsidózás vagy cigányozás, a nácizmus összeegyeztethetlen az élettel. A jobbikos Gyöngyösi Mártonnak a zsidó származású képviselők és kormánytagok felmérését szorgalmazó beszédéről kijelentette: a politikus nemcsak önmagát, hanem pártját és a magyarországi szélsőjobboldalt is leleplezte. „A nácikkal szemben mindenkivel össze kell fogni, de még a hatalomért sem szabad összefogni a nácikkal” – hangsúlyozta.
Mesterházy: A parlament fekete napja lesz
Magyarországon vannak olyan jelek, amelyek arra utalnak, hogy a magyar parlamentben fasiszta sodródások vannak – kezdte Mesterházy Attila. Arról, amiről Gyöngyösi Márton beszélt, az színtiszta fasiszta beszéd volt. A második világháború alatt nem volt olyan, aki meg tudta volna állítani a szörnyűségeket, de most itt vagyunk, és sokan vagyunk, akik megüzenjük, hogy elég volt – tette hozzá. A mostani hétfő a parlament egyik fekete napja lesz, ez biztos, de ez nem most kezdődött, és felhívom mindenki figyelmét, hogy ez magától nem oldódik meg. A fasizmus egy vírus, a Jobbik pedig a vírusgazda, ám vírusgazda az is, aki zsidózik, vagy cigányozik, továbbá aki a rendezvényeken árpád sávos zászlót lenget, és az is, aki olyan íróknak emel piedesztált, aki fasiszta volt. Nem kell azonban csüggednünk, mert van ellenszer, méghozzá mi vagyunk azok, akik küzdünk az ellen, hogy ez el ne terjedjen a magyar társadalomban – hangsúlyozta az MSZP elnöke.
Hozzátette: azt senki se felejtse el, hogy ez nem csak a zsidókról szól, erre a listára bárki más felkerülhet, ezért gátat kell szabni a történteknek. A mai nap az újfasiszták elleni közös harc megújításának kezdete kell hogy legyen. Nem folytatódhat semmi úgy, ahogy az a múltban zajlott. Ma nem elegek a szavak, tettek kellenek – emelte ki. Rogán Antal feladata nem ért véget a beszédével, ugyanis a kétharmad az ő háta mögött van – folytatta Mesterházy Attila. Támogatom azt a Demokratikus Koalíció által tett javaslatot, hogy a magyar parlamentben zárjuk karanténba a Jobbikot, ezért arra kérem a Fideszt, hogy használja hatalmát a fasiszták ellen. Kijelentettem továbbá, hogy amíg Gyöngyösi Márton a külügyi bizottság alelnöke, addig az MSZP nem vesz rész a bizottsági üléseken.
Majd kiemelte: követelem a kormánytól, hogy a Kossuth tér ne legyen Horthy tere. Ha kell, hozzunk ide humanista és demokrata szobrokat, hogy a politikusok mindig emlékezzenek arra, hogyan kell viselkedni. Bejelentette, amíg a jobbikos Gyöngyösi Márton a parlament külügyi bizottságának alelnöke, az MSZP nem vesz részt a testület ülésein. „Nem szívunk egy levegőt egy fasisztával” – fogalmazott. Az MSZP elnöke azt várja el Orbán Viktor miniszterelnöktől, hogy hétfőn a parlamentben ítélje el a Jobbikot.
Több ezren a téren
A demonstrációt a jobbikos Gyöngyösi Márton hétfői kijelentése elleni fellépésül a Mindannyian Együtt Jeruzsálemért Alapítvány facebookos kezdeményezésére – a közösségi oldalon olvasható információk szerint – a Mazsihisz, a Hit Gyülekezete és az Élet Menete Alapítvány szervezett. Az MTI helyszínen tartózkodó tudósítói szerint a rendezvény kezdete előtt fél órával a nyirkos hidegben több ezer ember gyűlt össze a Kossuth téren, akik megtöltötték a tér háromnegyedét. Az ország különböző részeiről érkezett demonstrálók településük nevét feltüntető táblákat emeltek a magasba. A rendezvényen megjelent Ilan Mor izraeli és Eleni Tsakopoulos Kounalakis amerikai nagykövet is, akiket külön köszöntöttek.
Az Országház főbejárata előtti területen összegyűltek transzparenssekkel is tiltakoztak a nácizmus és a fasizmus ellen, de voltak, akik Jobbik-ellenes táblákkal érkeztek. Többen viselnek sárga, hatágú csillagot, az emberek túlnyomó többségének nemzetiszínű zászló volt a kezében. Az Alkotmány utcában egy óriáskivetítőt is felállítottak – jelentették az MTI helyszínen tartózkodó tudósítói.
Novák előd: Ízléstelen
Novák Előd, a Jobbik alelnöke – még a demonstráció előtt írt – vasárnapi közleményében úgy fogalmazott, pártjuk ízléstelennek és a keresztény hagyományokat sértő „provokációnak” tartja, hogy a tüntetésre éppen advent első vasárnapján kerít sort a Fidesz, az MSZP, Bajnai Gordon, a Mazsihisz és a Hit Gyülekezetének „nagykoalíciója, mely csak Izrael érdekében tud összefogni, a magyarság sorskérdéseiben nem”.
A jobbikos Gyöngyösi Márton hétfőn elhangzott – az államfő, a kormány, pártok és civil szervezetek elítélő reakcióit kiváltó – azonnali kérdésében annak felmérését szorgalmazta, hogy „az itt élő, és különösen a magyar Országgyűlésben és a magyar kormányban hány olyan zsidó származású ember van, aki bizonyos nemzetbiztonsági kockázatot jelent Magyarország számára”.