Kósa meggondolta magát
Vasárnap Kósa Lajos, a Fidesz alelnöke még azt mondta: jobb lenne, ha a magyar állam, és nem offshore-paradicsomokban bejegyzett külföldi cégek értékesítenék a letelepedési kötvényeket hatalmas haszonnal. Hétfőn a Fidesz sajtóosztálya levélben közölte az RTL Klub híradójával, hogy Kósa ma már nem így gondolja.
Az EU-n kívülről érkezők letelepedési engedélyt kaphatnak Magyarországon, ha 300 ezer euró értékben vásárolnak a letelepedési kötvényből. Arról, hogy melyik cég értékesíthet kötvényt, a Rogán Antal vezette gazdasági bizottság dönt. Jelenleg hat cégnek van engedélye – ezek közül öt offshore-paradicsomban (a Kajmán-szigetekre, Ciprusra) van bejegyezve. Az egyik cégnél ügyfelenként 14,5 millió forint a kezelési költség.
A PM szerint ezeket a kötvényeket állami cégnek kellene értékesítenie, a pénz így nem adóparadicsomokban tűnne el, hanem a költségvetést gyarapítaná. Ezzel Kósa Lajos is egyetértett – vasárnap.
Hétfőre azonban meggondolta magát. A Fidesz az
RTL Klubnak küldött levelébenközölte, „határozottan cáfoljuk, hogy a kérdésben vita alakult volna ki a Fidesz-frakción belül. Kósa Lajos alelnök úr a kérdéssel korábban nem foglalkozott, így annak részleteit sem ismerte; a témában való tájékozódását követően a program támogatásáról biztosította a frakciót.”Tállai András, az Nemzetgazdasági Minisztérium államtitkára viszont azt mondta, megérné megvizsgálni, hogyan jár jobban az állam. Tállai azt is hozzátette, hogy szerinte nem fontos, milyen tulajdonosi szerkezet áll a cég mögött, ha „jót tesz a magyar állammal”. Mint emlékezetes, Orbán Viktor még 2012 nyarán hirdetett háborút az offshore cégek ellen.
A legtöbb – 1509 darab – letelepedési kötvényt eddig a kínai és vietnami piacon értékesítő, Kajmán-szigetekre bejegyzett cég adta el. Csak tavaly mintegy 18 milliárd forintos bevételük lehetett.
Rogán Antal korábban azt mondta, ez a cég nem offshore, mert az általa vezetett gazdasági bizottság előtt felfedték tulajdonosi hátterüket. A céggel szerződésben álló Államadósság Kezelő Központ ennek ellenére az Átlátszónak úgy nyilatkozott, hogy nem rendelkeznek információval a cég tulajdonosi hátteréről.