Kósa Lajos nem mert vitázni az önkormányzatiságról? Lemondta az ötpárti kerekasztal-beszélgetést

Csak az állami média kameráin keresztül üzenhettek az ellenzéki pártvezetők a Modern Városokért felelős tárca nélküli miniszternek. Pedig Kósa egykori városának adósságát ma már az egész ország fizeti, így már csak ezért is illene miről számot adnia.

2017. november 23., 16:51

Szerző:

Fodor Gábor, a Magyar Liberális Párt elnöke Molnár Gyulával, az MSZP elnökével, Hegedűs Lórántnéval, a Jobbik országgyűlési képviselőjével és Gerstmár Ferenccel, az LMP belügyi kabinetének vezetőjével beszélgetett a Merre tart az önkormányzatiság Magyarországon? című pécsi konferencián a Liberális Magyarországért Alapítvány szervezésében, miután kormányzati körökből egyre gyakrabban szivárogtak olyan információk, miszerint a választások után teljesen át akarják alakítani az önkormányzati rendszert.

A rendezvényt Ignácz József, Besence polgármestere nyitotta meg, aki megemlítette, hogy Kósa Lajossal, a Fidesz tárca nélküli miniszterével lett volna teljes a kerekasztal-beszélgetés, a fideszes politikus azonban két nappal ezelőtt lemondta a rendezvényt, azzal az ígérettel, hogy a kormányzat képviseletében delegálnak valaki mást, ez azonban nem történt meg – tudta meg a 168 Óra a Liberálisok sajtófőnökétől.

Kósa Lajosnak lett volna miről beszélnie, de a Fidesz inkább kihagyta a vitát

Persze Kósa nélkül sem maradhatott el a vita, amelynek elején Fodor Gábor hangsúlyozta, hogy a Magyar Liberális Párt nemet mond a centralizációra, hiszen nincs szükség olyan döntésre, amely az állam szerepét értelmetlenül növeli. Pártja az önállóságra épülő önkormányzatokat támogatja, magyarán azt a rendszert, amely arra épül, hogy a helyi ügyeket helyben kell elintézni, és amelyhez helyi forrásra is szükség van.

Fodor arról is beszélt, hogy a Modern városok program során – amelynek felügyeletét egyébként Kósa Lajosra bízták – Orbán Viktor úgy járta az országot emelt fővel, mint aki királyként kegyeket oszt.

Molnár Gyula szerint a hatalomtól nem áll távol, hogy korlátozza a szuverenitást, az elmúlt több mint hét és fél évben már bebizonyosodott, hogy Orbánék a fékek és ellensúlyok rendszerével szemben centralizálásra, a jogok korlátozására törekednek, többek között a pénzcsapok irányításával vagy a hatáskörök átalakításával, a Fideszre pedig mindkettő jellemző. Az MSZP elnöke szerint pártja számára elfogadhatatlan az önkormányzatiság bárminemű korlátozása. Fodorhoz hasonlóan kiemelte, hogy a települések egyetlen fennmaradási lehetősége az önkormányzati rendszer, amelynek hiányában könnyen megpecsételődhet a helységek sorsa. „Nem megszüntetni, megerősíteni kell a rendszert, ahogy a fennmaradáshoz szükséges forrásokat is” – fogalmazott.

Hegedűs Lórántné azzal kezdte: a kormányzat szerint az a hatékony rendszer, ha minél kevesebb önkormányzat van Magyarországon. Járásközpontokban gondolkodnak, szerintük elég a kétszáz önkormányzat. A Jobbik országgyűlési képviselője szerint azonban nem lehet csökkenteni az önkormányzatok számát, mert a történelmi örökségünk része, ezért is kell fenntartani ezt a rendszert. Hegedűs Lórántné abban látta a legnagyobb problémát, hogy sok helyi adósságból az Orbán-kormány által gesztusként tett átvállalással államadósság lett, például

a távol maradt Kósa városának 25 milliárd forintnyi adósságát most is mindenki, az egész ország fizetheti.

Kérdés, hogyan teszik majd államadóssággá a pécsi adósságot is – vetette fel a jobbikos politikus. 

Gerstmár Ferenc is úgy látta, hogy a rendszerváltás legnagyobb vívmánya az önkormányzatiság volt, amelynek létezése azonban pénzkérdés. Az önkormányzatok már 2010 előtt legyengültek, hiszen nem kaptak megfelelő támogatást, a valódi fordulat azonban 2010 után jött, amikor a Fidesz markánsan rátette a kezét a helyhatóságokra. Az LMP képviselője egyetértett Fodorral abban, hogy Orbán Viktor kiskirályként osztogat pénzt a Modern Városok program keretében, ami mára odáig fajult, hogy Szombathely polgármestere a stadion átadóján kijelentette: rendesen kell viselkedni az ajándékért. Gerstmár szerint ebből is látszik a személyi kultusz jelenléte, a kézi vezérlés.

A vita végén Nemes Balázs, a pécsi Momentum elnöke a köztévé kameráin keresztül tette fel a kérdést a távol maradt Kósának: miért degradálják az önkormányzatokat városüzemeltetési cégekké? A jelenlévő ellenzéki pártvezetők és szakpolitikusok egyetértettek abban, hogy a remélt kormányváltást követően vissza kell adni az önkormányzatoknak elvett, megcsorbított jogaikat.