Kósa Lajos beismerte: Márki-Zayék miatt változtatnak a kampányfinanszírozás szabályain
Egyéni képviselői indítvány formájában kerülne a parlament elé a választási törvénymódosítás – árulta el a Mandinernek Kósa Lajos, a Fidesz alelnöke, aki nyíltan megnevezte a Márki-Zay-féle Mindeni Magyarországért Mozgalmat, mint olyat, amely a jelenleg is érvényes szabályozás kiskapuinak kihasználására jött létre.
Májusig szigorít a kampányok és a választási jelölő szervezetek finanszírozását szabályozó törvényeken a Fidesz, az erről szóló javaslaton, illetve a részleteken már dolgoznak a frakcióban – erősítette meg a Mandinernek Kósa Lajos, a Fidesz alelnöke. A parlamenti képviselő szerint a cél változatlan: külföldiek, vállalatok, egyéb külsős szervezetek ne „vásárolhassák” fel a képviselőket, polgármestereket, frakciókat.
„Ne fogadhasson el senki támogatást se hazai, se külföldi jogi személytől, alapítványoktól, ki tudja még, kitől. A dollárbaloldal megmutatta, ez a veszély igenis valós!” – idézi a lap Kósát, aki kifejtette: „úgy fair, ha lehetőség szerint minden szereplő azonos feltételekkel induljon a választáson. El kell érni, hogy külföldiek anyagilag ne befolyásolják a voksolás folyamatát, ahogy olyan szereplők sem, akik bár nem alanyai a választójognak (például vállalatok, befektetők), mégis jelentős érdekeik fűződhetnek az választáshoz. Pártokat ma is csak magyar természetes személyek támogathatnak, esetükben ez a korlátozás több évtizede fennáll, s amíg zömében pártok voltak az úgynevezett jelölőszervezetek, nem is volt különösebb probléma – mutatott rá a képviselő.”
Kósa szerint a pártfinanszíorzás szabályait megkerülő fedőszervezet volt a Mindenki Magyarországa Mozgalom is.
Gulyás Gergely Miniszterelnökséget vezető miniszter a legutóbbi Kormányinfón beszélt a tervekről – emlékeztet a lap. Mint Gulyás elárulta: mivel jövő május végén vagy június elején, az európai parlamenti választásokkal egy időben lesznek a helyhatósági voksolások, így a következő két-két és fél hónap áll rendelkezésre a szükséges jogalkotási munkához. Ragaszkodnak ugyanis annak az elvnek a megtartásához, hogy a szavazások előtti utolsó egy évben nem nyúlnak a választási szabályokhoz.
Kósa szerint, ha életbe léptetik az új szabályokat, azok betartását, ahogy a pártok esetén, az Állami Számvevőszék ellenőrizheti. A képviselő hangsúlyozta, a javaslat képviselői indítvány formájában kerülhet majd az Országgyűlés elő a következő időszakban, s bízik benne, hogy teljes konszenzus övezi majd a törvényhozásban.
Mint ismeretes az Országgyűlés nemzetbiztonsági bizottsága mág januárban hozta nyilvánosságra azt a részletes jelentést, amelyet az ellenzék külföldi pártfinanszírozásáról készítettek. A jelentés megerősítette, a korábban főpolgármesteri külkapcsolatokért felelős megbízott, Korányi Dávid elnökölte Action for Democracy összesen 1 milliárd 848 millió 603 ezer 106 forintot fizetett ki Márki-Zay Péter Mindenki Magyarországa Mozgalma számára. Az Action for Democracy pedig további 148 millió forintot fizetett ki a DatAdat-hoz tartozó Dat-Adat Professional Kft. részére, további 1 milliárd forintot pedig az Ezalenyeg.hu ellenzéki propagandaoldalt kiadó Oraculum 2020. Kft. kapott. A különböző szervezetek összesen tehát több mint 3 milliárd forintot kaptak az Action for Democracytól.
Korányi Dávid az Action for Democracy elnöke akkor közleményben reagált, amelyben úgy fogalmazott, hogy a szervezet a „magyar és amerikai törvények maximális betartásával, önállóan végzi munkáját” továbbá, hogy támogatási döntéseik teljesen függetlenek mindennemű kormányzati és egyéb külső befolyástól.
(Kiemelt képünk: Kiemelt képünk illusztráció: Kósa Lajos, az Országgyűlés honvédelmi és rendészeti bizottságának fideszes elnöke kezében egy Scorpion Evo 3 típusú géppisztollyal a kezében a MH 59. Szentgyörgyi Dezső Repülőbázisán 2020. február 27-én. Fotó: MTI | Ujvári Sándor)