Koronavírus elleni "csodaszert" árulnak csalók a neten

A hitelesség érdekében az elkövetők szakértőket szólaltatnak meg, stúdióbeszélgetéseket imitálnak és tudományosnak látszó tanulmányokra hivatkoznak.

2021. február 13., 11:50

Szerző:

A Nemzeti Nyomozó Iroda Kiberbűnözés Elleni Főosztályának nyomozói az utóbbi hetekben több olyan weboldalt és fórumot is azonosítottak, ahol ismeretlen csalók koronavírus elleni "csodaszereket" próbálnak eladni — írja a police.hu. A bűnözők a minél nagyobb haszon érdekében úgy állítják be ezeket a "gyógyszereket", mint amelyek szigorú bevizsgálásokon estek át.

A nagyobb hitelesség érdekében az elkövetők gyakran szakértőket szólaltatnak meg, stúdióbeszélgetéseket imitálnak és tudományosnak látszó tanulmányokra is hivatkoznak a hirdetéseikben.

Azonban közelebbről megvizsgálva ezeket az oldalakat, hamar kiderül, hogy a hangzatos leírásokon túl sem az említett szerekről, sem azok terjesztőiről nem található semmilyen ellenőrizhető adat, a megszólaltatott szakértők valójában nem léteznek, a tudományos kutatások pedig sosem történtek meg.

"A bűnözők egyedüli célja ezekkel a hirdetésekkel, hogy minél több állampolgártól csaljanak ki pénzt, és ha végül küldenek is valamilyen terméket, annak forrásáról és az abban lévő hatóanyagok összetételéről és hatásáról semmilyen ellenőrizhető adat nem állapítható meg" - írta a rendőrség.

A BRFK korábban azt közölte, hogy többszáz millió forint értékű, gyógyszerként hirdetett, de Magyarországon nem engedélyezett terméket foglaltak le, amelyeket Merkely Béla, a Semmelweis Egyetem rektorának nevével visszaélve reklámoztak.

(kiemelt kép: illusztráció - MTI/Kálmándy Ferenc)

Az önkormányzati köztisztviselők országszerte sztrájkba léptek, hogy érdemi béremelést követeljenek a 2008 óta változatlan illetményalap és az alacsony fizetések miatt, ezért ma sokkal nehézkesebb az ügyintézés.