Kormány és ellenzék első közös tüntetése a nácizmus ellen

Élénk sajtóérdeklődés mellett zajlott Budapesten a vasárnapi antirasszista tüntetés. A jelek szerint a nyugati közvéleményt is foglalkoztatja, hogy a magyar miniszterelnök nyíltan és egyértelműen elhatárolódik-e a Jobbiktól a parlamentben. Lapszemlénk a legjelentősebb angol és német nyelvű tudósítások közül válogat.

2012. december 3., 09:33

Ezrek vettek részt Budapesten a Gyöngyösi-felszólalás miatt meghirdetett náciellenes tüntetésen – számolt be az AP amerikai hírügynökség tudósítása nyomán a

Washington Post. A demonstráció szokatlan volt, mert mind a kormány, mind az ellenzék képviselői beszédet mondtak a Parlament előtt. Rogán Antal arról szólt, hogy azért van jelen, mert nem tud tétlen lenni, és hogy Magyarország megvédi polgárait. Néhány plakát Hitler-bajusszal mutatta Gyöngyösit, a tömeg pedig azt kiáltotta: “Jobbik! Takarodj!”. Mesterházy Attila bejelentette, hogy a szocialisták mindaddig bojkottálják a Külügyi Bizottságot, amíg annak a jobbikos honatya az alelnöke. Vona Gábor szerint azonban a felvonulás egy mesterségesen gerjesztett hazugságkampány része, amelynek célja, hogy elvonja a figyelmet az ország gazdasági gondjairól, és hogy a részvevő szervezetek meg akarják semmisíteni a Jobbikot – írja a lap.


A

Neue Zürcher Zeitungcímű svájci napilap beszámolója szerint sok ezren tüntettek Budapesten amiatt, hogy egy szélsőjobboldali honatya a kormány és parlament zsidó tagjainak összeírását sürgette. Gyöngyösi kijelentése felháborodás-hullámot váltott ki Magyarországon, az Orbán-kormány azonban csak késve ítélte el a felszólalást. A képviselő követelése sokakat arra emlékeztetett, hogy a 2. világháború idején is listába vették a magyar zsidóságot, mielőtt félmillió tagjukat Auschwitzba szállították volna. A vasárnapi eseményen fellépett Rogán Antal is. Mesterházy Attila és Bajnai Gordon a többi szónokhoz hasonlóan arról beszélt, hogy el kell utasítani a közéletben a zsidóellenes jelenségeket.

Ezrek tiltakoztak Budapesten az antiszemitizmus ellen, miután egy szélsőséges képviselő az Országgyűlésben listát sürgetett a zsidókról – olvasható a Die Welt hasábjain. A kormány támogatta a megmozdulást, amelyek zsidó szervezetek és polgárjogi aktivisták hirdettek meg, és amelyen a hatalom, valamint az ellenzék politikusai egyaránt jelen voltak. A holokauszt idején hozzávetőleg 550 ezer magyar zsidót gyilkoltak meg. A megmozduláson Mesterházy Attila bejelentette, hogy pártja mindaddig távol marad a Külügyi Bizottság üléseitől, amíg annak Gyöngyösi az alelnöke.

A

Deutsche Wellebeszámolója szerint Budapesten több tízezren vonultak az utcára, hogy tiltakozzanak egy szélsőjobboldali képviselő ellen, aki nemzetbiztonsági megfontolásokra hivatkozva a zsidók összeírását sürgette. A megmozdulás különleges volt abban az értelemben, hogy az egymással élesen versengő kormány és ellenzék vezetői közösen szólaltak fel az antiszemita kijelentés ellen.

Rogán Antal rámutatott: nem lehet megengedni, hogy megismétlődjenek olyan dolgok, amelyek a történelemkönyvek legsötétebb lapjaira tartoznak. Bajnai Gordon szerint Gyöngyösi felszólalása megmutatta a Jobbik igazi arcát. Mint kiemelte, ha vissza akarunk térni Magyarországon a politika normális állapotához, akkor az elsőszámú erkölcsi parancs az: mindenkivel össze kell fogni a nácik ellen, de utóbbiakkal nem szövetkezünk még a hatalomért sem. A Jobbik ellenfelei kétségbeesett akciójának minősítette a demonstrációt.

A demonstrációról a DPA jelentése alapján beszámolt a Frankfurter Rundschau is.

Kormány és ellenzék első ízben tüntetett közösen a magyarországi nácizmus ellen –

írja a Der Standard. A lap beszámolója szerint a Kossuth téren nagy rendőri készenlét mellett több tízezren plakátokkal, zászlókkal és szócsövekkel demonstráltak a fasiszták ellen. Rogán Antal kijelentette: azért gyűltek egybe, hogy a gonoszaknak feliratot akasszanak a nyakába: többé nem engedjük meg! Bajnai Gordon elfogadhatatlannak minősítette a nácik jelenlétét. Úgy fogalmazott, hogy a nácizmus vírusként leteríti a gyenge országokat. Hozzátette: demokrata nem csak az, aki nem fél, hanem az is, aki nem kelt félelmet. Mesterházy Attila rámutatott, hogy Magyarországon nem csak a Jobbik hordozza a nácizmus vírusát és felszólította Orbán Viktort: határolódjon el egyértelműen a Jobbiktól, ítélje el határozottan a pártot. A beszédek alatt nem hangzottak el tiltakozások a különböző politikai táborokhoz tartozó részvevőktől.

A Kurier 8 fényképpel illusztrált tudósításban jelentette, hogy Budapesten nagy tüntetésen, először tiltakozott közösen kormány és ellenzék a fasiszták ellen, akikkel szemben határozott fellépést követeltek.