Kisgyerekkel, térdig vízben át a határon

Megdöbbentő fotósorozatot közölt a The Atlantic című amerikai lap a Magyarországra Ásotthalomnál illegálisan érkező koszovói menekültekről. A sokszor kisgyerekkel érkező családok nem ritkán térdig vízben gázolva a nádason keresztül lépnek be az országba a téli hidegben is.

2015. február 13., 07:38

A jobb élet reményében egyre több koszovói dönt úgy, hogy elhagyja a hazáját –

írja a The Atlantic.A lap szerint 2015 első hat hetében 23 000 menekült érkezett Magyarországra, közel négyszer annyian mint tavaly az egész év során.

A lap által idézett megdöbbentő számok nem alaptalanok, tudta meg a 168 Óra az ENSZ Menekültügyi Főbiztosságának a magyarországi ügyekért felelős sajtófelelősétől, Simon Ernőtől, aki arról is tájékoztatott, hogy az országba érkező bevándorlók nagy többsége koszovói származású, akik a szegénység, munkanélküliség miatt hagyják el tízezrével a hazájukat, ahol olyan alapfeltételek is hiányoznak, mint például az ingyenes orvosi ellátás, az egészségbiztosítás.

A többség szeretne továbbutazni az Európai Unió más országaiba. Ez a múlt héten bevezetett szigorított magyarországi ellenőrzésekkel nehezebb lesz: például a keleti pályaudvaron a bécsi vonat körül fémkerítést állítottak fel és minden a vonatra felszállni kívánó utas útlevelét ellenőrzik.

A The ATlantic cikke szerint politikai feszültséek és a szegénység elől elmenekülők száma azért is nőhetett ilyen radikálisan, mert könnyítettek a koszóvóiakra vonatkozó utazási korlátozásokon, így ők könnyebben elérhetik Szerbián keresztül az EU (és Magyarország) határát.

A Magyarországra érkező (és innen korlátok nélkül továbbutazó) menekültek töbnyire koszovói albánok, de vannak köztük iraki, szíriai, afgán állampolgárok is – állítja a The Atlantic az AP hírügynökség adataira hivatkozva.

Az ENSZ menekültügyi biztosa, Antonio Guterres felszólította az Európai Uniót: fontolja meg kvótarendszer bevezetését, hogy a tagállamok között egyenlőbben osszák el a menekültek jelentette terheket.

A Második Világháború óta most a legmagasab – 50 millió – a háborúk és katasztrófahelyzetek miatt otthonukat elhagyók száma világszerte az ENSZ Menekültügyi szervezete, a UNHCR szerint.

A kormány döntése értelmében várhatóan májustól bizonyos krónikus betegségek gyógyszereit – így például a cukorbetegek készítményeit – már nemcsak szakorvos, hanem a háziorvos is felírhatja.