Ki nem találná, melyik országban isszák a legtöbb alkoholt
Ugyan az élbolyban a kelet-európai országok vannak, valaki nagyon elhúzott előttük és Magyarország is csak a tizenhatodik.
Ha lakosságarányosan nézzük az alkoholfogyasztást, akkor az európai – különösen a közép- és kelet-európai – országok állnak az élen – írja az Origo a Visual Capitalists összegzése alapján. Az alkoholfogyasztásban vezető országok listáján ezüstérmes Lettország, bronzérmes Csehország. Litvánia a negyedik helyre került, míg Ausztria az ötödik.
Magyarország egyébként a tizenhatodik a rangsorban, és előttünk áll a térségből Szlovénia, Románia és Lengyelország is.
A globális toplista élén álló ország meglepetést okozhat. Az első helyezett ugyanis az óceániai Cook-szigetek. Az Amerikai Szamoa és Francia Polinézia között elhelyezkedő szigetcsoport lakossága egy főre vetítve évi 13 liter alkoholt fogyaszt, amivel könnyedén vezeti a világranglistát – bár a második Litvánia a maga 12,9 literes fogyasztással azért elég közel áll hozzá.
Ha az egyes kontinensek legnagyobb alkoholfogyasztó országait nézzük, akkor az látszik, hogy a Cook-szigetek (Óceánia) és Litvánia (Európa) mellett Ázsia legnagyobb alkoholfogyasztója Japán, míg Afrikában a Seychelle-szigetek, Észak-Amerikában Antigua és Barbuda, Dél-Amerikában pedig Argentína áll az élen.
A viláranglista sereghajtói olyan muszlim országok, ahol alkoholfogyasztás vallásilag tiltott, így például Banglades, Szaud-Arábia és Kuvait.
Összességében tehát a legnagyobb fogyasztónak Közép-Európa, a déli csendes-óceáni térség, valamint a Karib-szigetek egyes részei számítanak.
Az adatokból az is jól látszik, hogy világszerte nagyon eltérő, hogy egyes térségekben a lakosság milyen típusú alkoholos italokat szeret. Amíg Európában a bor és a sör a két legkedveltebb alkoholos ital – Franciaország és Németország nem csak fogyasztásban, de termelésben is élen jár – addig a karibi és a csendes-óceáni térségben a rum a legnépszerűbb szeszesital. A karibi régióban található a legtöbb röviditalt fogyasztó 12 országból 4, a többi szeszfogyasztó ország Kelet-Európából – beleértve Oroszországot is – került föl a toplistára, ahol a vodka a legnépszerűbb ital.
Nem meglepő módon a legtöbb sört – évi évi 6,77 litert fejenként – Csehországban isszák meg, a legnagyobb borfogyasztó Franciaország a maga 6,44 literes fogyasztásával, míg a legnagyobb rövidital-fogyasztó pedig a Cook-szigetek 7,07 literrel. Bár az Origo ismertetése nem tér ki rá, ezeket az adatokat nem az adott italfajtákban, hanem tiszta alkoholban kell érteni, azaz nem évi 12-13 korsó sör a csehek éves fogyasztása, hanem ennek a jó húszszorosa, beleértve a csecsemőket és az aggastyánokat is.
Az elemzés kiemelte, hogy az alkoholfogyasztási szokások kapcsán nem szabad alábecsülni a helyi alapanyagok fontosságát. Afrika és Ázsia egyes régióiban például nem könnyű elérni a szőlő vagy a komló italgyártáshoz szükséges kedvező állapotát, vagyis ezekben a térségeken másból készült alkoholos italok terjedtek el. Ilyenek például a rizspárlatok Dél-Koreában és JApánban, de készülnek alkoholos italok cukornádból vagy melaszból, egyes afrikai országokban pedig banánból is.
(Kiemelt képünk illusztráció. Sört vesz egy vásárló a Kiss B Ker Kft. ital-nagykereskedésében Vásárosnaményban 2015. január 7-én. MTI Fotó: Balázs Attila)