Ki hívta be Habonyt Orbánék válságtanácskozására?
Szomorú dolog szembesülni azzal a kínos helyzettel, amibe Orbán lavírozta bele magát Habony Árpád funkciója kapcsán. A kormányfő már arra sem tud vagy akar emlékezni, hogy 2012. április 2-án ő hívta be parlamenti dolgozószobájába – ezek szerint az utcáról – az éppen arra sétáló „civil” Habony Árpádot, hogy ugyan adjon már tanácsokat neki, kormányfőként miként is kezelje a Schmitt Pál köztársasági elnök lemondásával kialakult válsághelyzetet.
A miniszterelnök keddi, miskolci sajtótájékoztatója végén Habony Árpáddal kapcsolatos kérdéseket kapott, de Orbán Viktor most sem árult el túl sokat a tanácsadójaként emlegetett üzletemberről. Annyit mondott, hogy nem állnak vele szerződésben, és minden egyéb kérdésben a népesség-nyilvántartóhoz kell fordulni.
Az Index munkatársa kérdezett rá Habony Árpádra, egyebek mellett arra, hogy mi a szerepe a Fideszben, kap-e állami fizetést a munkájáért, illetve a továbbiakban is Orbán Viktor mellett dolgozik-e majd.
Az indexes újságíró kétszer is kérdezett. Az első kérdésre Orbán annyit mondott: „Ilyen nevű ember semmilyen állami kifizetési listán nem szerepel”, szerződésben nem állnak vele, és minden egyéb kérdésben a népesség-nyilvántartóhoz kell fordulni.
A másik kérdésre már azt válaszolta a miniszterelnök: „Semmilyen hivatalos természetű kapcsolatban nem áll” Habony Árpáddal, és nem tud mit kezdeni azzal, hogy ki milyen tanácsadónak nevezi magát, illetve a sajtó kit nevez az ő tanácsadójának. Szerinte a kormánynak az a dolga, hogy kivonja magát az ilyen „feszkók” alól.
Szomorú dolog szembesülni Orbán memóriájának ilyen radikális romlásával. A kormányfő ezek szerint már arra sem emlékszik, hogy 2012. április 2-án ő hívta be parlamenti dolgozószobájába Habony Árpádot – ezek szerint az utcáról, mert Habony épp arra sétált –, hogy ugyan adjon már tanácsokat neki, miként is kezelje a köztársasági elnök lemondásával kialakult válsághelyzetet.
A sajtó már akkor is megrökönyödéssel fogadta, hogy Habony – egyetlen „civilként” – részt vett azon a parlamenti válságtanácskozáson, ahol a Fidesz vezérkara Orbán vezényletével meghozta a döntés arról: a plágiumbotrányba keveredett Schmitt Pált ráveszik, mondjon le államfői tisztéről.
A szoros viszonyt számos különböző sajtóhír és -fotó mellett a Fidesz honlapjának egyik közleménye is megerősíti. Eszerint Schmitt Pál lemondása után „Orbán Viktor miniszterelnök társaságában a parlamenti dolgozószobájába ment, később csatlakozott hozzájuk Kövér László, Lázár János, a Fidesz frakcióvezetője, Giró-Szász András kormányszóvivő és Habony Árpád miniszterelnöki tanácsadó is”.
Vagyis a Fideszben mindenki tényként kezelte, hogy Habony Orbán Viktor legbelső tanácsadói körének a tagja.
Ha pedig mégsem így volt, akkor
1. Mit keresett Habony a Parlament épületében ezekben a feszült órákban?
2. Ha nem Orbán, akkor ki hívta be?
3. Ki állította ki neki a belépőt?
4. Ha nem Orbán és a Fidesz tanácsadójaként, akkor milyen funkcióból fakadóan és milyen minőségben volt jelen Habony a Schmitt Pál sorsáról döntő válságtanácskozáson?
5. Hogyan kerülhetett biztonsági szempontból kockázatos fizikai közelségbe egy „civil” a három legmagasabb közjogi méltósággal, az államfővel, a kormányfővel és a házelnökkel?
6. Előfordulhat-e bárhol a világon, hogy egy ország államfőjének lemondásáról egy olyan, utcáról behívott civil véleményét kérje ki a kormányzó párt vezérkara és a miniszterelnök, akivel „semmilyen hivatalos természetű kapcsolatban nem állnak”?