Ki bírja tovább a sztrájkhelyzetet?
Folytatódik a sztrájk, miután a péntek kora esti egyeztetésen sem született megállapodás a BKV menedzsmentje és a munkabeszüntetést kezdeményező szakszervezetek között a kollektív szerződésről - közölte az MTI-vel Földényi György, a sztrájkbizottság elnöke a tárgyalásokat követően.
A sztrájktárgyalásokat a BKV felfüggesztette, és szombat 10 órára új tárgyalást hívott össze a kollektív szerződésről - mondta a szakszervezeti vezető. Földényi György azt is kilátásba helyezte, hogy amennyiben hétfő kora délutánig sem tudnak megállapodni, demonstrációt hirdetnek a BKV Akácfa utcai székháza elé, oda várva az összes sztrájkoló BKV-s munkavállalót.
A vezetőség javaslatában az új Kollektív Szerződés 1-1%-os nyugdíj- és egészségpénztári támogatást biztosítana, ezzel egyidejűleg egy külön megállapodás keretében – a 2010-es évre – rögzítené a további 2-2%-os önkéntes pénztári hozzájárulásokat, melyek felső határát havi pénztáranként 3.500 Ft-ban határozná meg. Emellett a menedzsment javaslatot tett a munkavállalók részére történő 6.000 Ft-os melegétkezési utalvány biztosítására, valamint évi bruttó 30 ezer forint összegű választható juttatásra is – írja közleményében a BKV menedzsmentje.
A sztrájkbizottság szóvivője arcátlannak nevezte a BKV ajánlatát. A szakszervezeti vezető szerint hétfőn többen csatlakozhatnak a sztrájkoz, mivel troli- és metrógarázsokból is megkeresték őket.
Gulyás Attila, a Városi Tömegközlekedési Dolgozók Szakszervezeti Szövetségének elnöke az MTI-nek azt mondta: a metrósok nem csatlakoznak a sztrájkhoz, mert úgy látják, a tárgyalóasztal mellett kell megállapodni.
Bolla Tibor, a BKV gazdasági vezérigazgató-helyettese a tárgyalás után úgy nyilatkozott: részben elfogadták a sztrájkbizottság ajánlatát, de mivel az ajánlat érinti a kollektív szerződést, a többi szakszervezettel is egyeztetni akarnak. Ezért hívták össze az új tárgyalást szombat délelőttre.
Napi 40 millió forintot veszít a BKV a sztrájk ideje alatt a kieső jegyárbevételek miatt, ám ezt bőven ellensúlyozza az a mintegy 90 millió forintos megtakarítás, amely a sztrájkolóknak ki nem fizetett munkabérből és annak járulékos költségeiből, illetve a megtakarított benzin- és karbantartási költségből áll össze – mondta a sztrájk Nemes Gábor szakszervezeti képviselő, a sztrájkbizottság szóvivője a Napi Gazdaságnak.
Bár az érdekvédők azt mondják, van elég pénzük, a munkavállalók zöme azonban nem tudja, hogy meddig nyújtózkodhat a szakszervezete, a bizonytalanság pedig előbb-utóbb problémákat okozhat. Nemes Gábor, a sztrájk egyik szervezője az fn.hu-nak elismerte, hogy még nem tudják, mennyit fizetnek majd a dolgozóknak. Ezt azzal indokolta, hogy a 14 szakszervezet még egyeztet ebben a kérdésben.