Az uniós átlaghoz képest sokkal többet fizetünk közvetlenül az orvosoknak

A magánegészségügyi szférában is érezhető a válság, erről készített felmérést az MNB. Szóvivőjük szerint nagyon kevés szolgáltatást veszünk igénybe az egészség-önsegélyező pénztárakon, biztosítókon vagy munkáltatókon keresztül.

2023. október 26., 13:59

Szerző:

Az egészségügyi kiadások szerkezete úgy oszlik meg, hogy körülbelül közel háromnegyedét az állami rendszereken keresztül vesszük igénybe, és nagyon-nagyon magas, 25 százalékot közvetlenül az orvosnak fizetünk, pedig gazdálkodhatnánk jobban is a pénzünkkel – hangzott el a Jazzy Business Class című műsorában. „Ez nagyon magas az európai uniós átlaggal és a visegrádi országokkal is összevetve” – közölte Binder István a MNB felügyeleti szóvivője. 

Nyugat-Európában sokkal magasabb az intézményesített rendszereken keresztül akár állami, akár a magánbiztosítókon, egészségpénztárakon keresztül igénybevett szolgáltatásoknak az aránya. A vezető országokban, például Franciaországban vagy Luxemburgban összesen 10 százaléknyit kell a saját zsebükből közvetlenül kifizetniük az állampolgároknak. 

Ezen felül a szakértő azt látja, hogy a fiatalabb generációk kevésvé köteleződnek el az egészségpénztár jellegű szolgáltatások felé. 

„Nagyon sokan azt mondjuk, hogy fiatalok vagyunk, ugyan mi baj érhetne minket, messze még a nyugdíjas kor, messze még az, hogy nekem egészségügyi problémáim lennének, és nem kezdünk el időben takarékoskodni”

 – közölte Binder.

A teljes beszélgetés meghallgatható a Jazzy oldalán:

(Kiemelt képünk illusztráció. Fotó: Alexei Danichev / Sputnik / Sputnik via AFP)