Kevesebb lopás, több emberölés
Kevesebb lopás és rablás, több emberölés történt 2013-ban, mint az azt megelőző évben – derül ki a legfrissebb bűnügyi statisztikákból, amelyek azután kerültek fel az ügyészség honlapjára, hogy arról érdeklődtünk: tavaly év végén miért nem publikálták az előző év adatait tartalmazó dokumentumot, ahogy egyébként ez meg szokott történni.
A regisztrált bűncselekmények száma a 2013- ban az elmúlt két évtized legalacsonyabb értékét mutatta (377 829). Ez az előző évi adathoz képest igen nagyarányú (20 százalékos, abszolút számát tekintve 94 ezres) visszaesés elsősorban jogszabályi változásokkal magyarázható, amelyek befolyással voltak a statisztikai számbavételre, és ezáltal a regisztrált bűncselekmények számára is – olvasható a Legfőbb Ügyészség által közzétett, Tájékoztató A 2013. évi bűnözésről című dokumentumban.
A tájékoztatóból kiderül: az adbizonyos törvényi tényállások (illetve ezek egyes elkövetési magatartásai) már nem voltak 2013-ban büntetendők, ugyanakkor az új Btk. új törvényi tényállásokat is bevezetett. Ezek mellett jellemző másrészt, hogy egyes bűncselekmények szétbontásra, illetve összevonásra kerültek.
A jogi tényezők statisztikára gyakorolt hatása döntően az okirattal visszaélések számának jelentős csökkenésében érhető tetten. Ennek hátterében a régi Btk. azon, 2013. február 1-jével hatályos módosítása áll (és ezt az új Btk. is átvette), amelynek lényege, hogy a korábban az egy cselekmény során eltulajdonított okiratok számához igazodott a cselekményi szám (azaz külön-külön bűncselekményként értékeltek minden okiratot), ezt követően azonban ezek összevontan (egy bűncselekményként) kezelendők. Ez a változtatás egyértelműen
visszaköszön a statisztikai adatokban: az okirattal visszaélések száma önmagában 69 ezerrel volt kevesebb az előző évi adathoz képest. A jogszabályváltozás hatását még felnagyítja, markánsabbá teszi, hogy e bűncselekmény vonatkozásában a 2012-es adat kiemelkedően magas volt, olyannyira, hogy hozzávetőlegesen minden ötödik (100-ból 18) regisztrált bűncselekmény ehhez a tényállásához tartozott. A korábbi években ennél jóval alacsonyabb adatok jellemezték ezt a bűncselekményt – olvasható a tájékoztatóban.
A Btk. változásain kívül a regisztrált bűncselekmények számának drasztikus visszaesésében a szabálysértésekről szóló 2012. évi II. törvény értékhatárra vonatkozó változásai is szerepet játszhattak.
A társadalmi veszélyesség és a közbiztonság megítélése szempontjából leginkább veszélyes cselekmények,
az emberölések és a szándékos súlyos testi sértések számadatai valamelyest emelkedtek az előző évi adatokhoz képest a 2013. évet illetően.