Juhász: Hússzoros a fertőzések száma a pécsi klinikán

A légkondikban nem cserélik a szűrőt sem a fertőző osztályon, sem a műtőkben, miközben milliárdokat költöttek el műszerekre, amelyek használatlanul porosodnak a raktárban a pécsi klinikán, ahol hússzoros a fertőzések száma más kórházakhoz képest – állítja Juhász Péter, az Együtt alelnöke. A politikus nyílt levélben fordult Balog Zoltán miniszterhez.

2016. június 8., 08:38

„Nem csoda, hogy Magyarországon többen halnak meg kórházban elkapott fertőzések miatt, mint autóbalesetben” – fogalmaz Juhász az ügyről szóló Facebook-bejegyzésében.

Juhász a levelében megkérdezte Balog Zoltántól, hogy mit kíván tenni s hogy az ő irodájában cseréltek-e szűrőt a légkondiban.

Juhász emlékeztet: a pécsi intézményben a légkondikban nem cserélik a szűrőt sem a fertőző osztályon, sem a műtőkben, miközben milliárdokat költöttek el műszerekre, amelyek használatlanul porosodnak a raktárban.

Juhász Péter az alábbi levelet küldte a miniszternek:


„Tisztelt Miniszter Úr!

2015 decemberében jeleztem Önnek a Pécsi Tudományegyetem klinikájának működési hiányosságait. Akkor Ön egy általános választ adott.

A pécsi klinika működésével kapcsolatban olvashattunk az újságban legionellafertőzésről, majd a szekszárdi kórház egyik orvosa (dr. Almási István 2016. március végi nyilatkozatai a húsevő baktériumról) jelezte a pécsi klinika szokatlanul nagy számú fertőzését, amit aztán a szakhatóság által készített 2015. évre vonatkozó Baranya megyei éves infekciókontroll-jelentés »koronázott« meg (csatolom). A jelentés adatai szerint a véráramfertőzések esetében az egyetemi klinikán előforduló fertőzési arány hússzorosa például a mohácsi kórházénak.

Most pedig arról kaptam hírt, hogy egy véletlenszerű belső vizsgálat során az derült ki, az egyetemi klinika hosszú idő óta egyszerűen elfelejtett a steril területeit illetően légkezelési gépészeti karbantartási szerződéseket kötni, így azok esetében nemcsak tisztításokra, fertőtlenítésekre nem került sor, de a légszűrőbetéteket sem cserélték. Akkor, amikor még egy átlagos magyar család is figyel az otthoni klímaberendezése éves egyszeri átmosására, karbantartására, ez vétkes hanyagságnak tekinthető, hogy a műtők, de a fertőző osztályon is körbekeringetik a levegőt megfelelő szűrés nélkül. Minderre komoly előírások vannak, amiket nem tartottak be.

Persze kérdés, mit csinálnak azok a felügyeleti szervek, akik következmények nélkül elnézik a legionellát, a húsevő baktériumot, a kiugró incidenciát, de az sem fontos nekik, hogy a műtők esetében a sterilizációt biztosítsák. Mégis miként működik az egészségügyi felügyeleti rendszer? Működik egyáltalán? Ezek alapján nem.

Tisztelt Miniszter Úr!

Kérem, válaszoljon a következő kérdésekre, hogy megtudhassa a közvélemény, hogy mit tesz Ön.

1. Miért nem működik a kórházak felügyeleti rendszere, a szakhatóságok, amelyek a sorozatos fertőzések okait feltárhatnák, a mulasztásokat kiszűrhetnék?

2. Miért nincsenek következményei a sorozatos fertőzéseknek, ha azok jól láthatóan emberi mulasztásokra vezethetők vissza?

3. Tervez-e vizsgálatot a pécsi egyetemi klinika immár megdöbbentő fertőzési sorozata okainak kivizsgálása ügyében?

4. Amennyiben beigazolódik a steril területet érintő karbantartások és cserék elmaradása, tesz-e feljelentést foglalkozás körében elkövetett veszélyeztetés bűncselekményének megvalósulása miatt?

5. Az Ön irodájában járt-e már idén légtechnikus, hogy ellenőrizze a légkondicionálók rendeltetésszerű működését és elvégezze a szokásos légszűrőcserét?

Intézkedéseit és válaszait előre is köszönöm, tisztelettel,

Juhász Péter”