Juhász áldozat vagy bűnös?

Alaptalanok az ellene felhozott vádak – állítja –, de lemond mentelmi jogáról Juhász Ferenc volt honvédelmi miniszter. Budai Gyula elszámoltatásért felelős biztos az elmúlt húsz év legnagyobb korrupciós ügyének nevezte a Honvédelmi Minisztérium vesztegetési botrányát. Juhászt az a dandártábornok keverte gyanúba, aki sokak szerint az egész honvédségi korrupciós hálózat irányítója lehetett. Vajon igazat mond, vagy a bőrét menti? Vajon a Fidesz csak egy bűnbakot keres?

2011. február 25., 20:38

Az ellene felhozott vádak alaptalanok, honvédelmi miniszterként a jogszabályok betartásával járt el. Ezt Juhász Ferenc szocialista politikus írta közleményében. Az ex-honvédelmi miniszter minden más állítást és feltételezést visszautasít és jogi lépéseket kezdeményez.

Az mszp.hu oldalon Juhász felidézte, hogy egy hete Budai Gyula, és az őt támogató média – mint fogalmazott - kíméletlen politikai hadjáratot indított ellene.

„Egymástól független, időben és térben elkülönülő eseményeket fűznek egybe, feltételezéseket, vélelmeket állítanak be tényként, míg sok esetben tényeket, cáfolatokat hallgatnak el. Politikai céljuk, hogy egy korrupciós ügy gyanújának fenntartásával leplezzék a kormány közelgő megszorító intézkedéseit, az emberekre háruló egyre nagyobb terheket, a Fidesz kudarcait” – írja Juhász.

A volt honvédelmi miniszter nem jelent meg a parlament mai

albizottsági ülésén. Állítása szerint nem meghallgatni, hanem hallgatni hívták, hogy – mint írja – asszisztáljon „a színjátékhoz, hiszen a bizottság elnöke napirendre sem tűzte a meghallgatásomat, miközben a jobboldali média élő közvetítést szervez”. Juhász elfogadhatatlannak tartja azt a szerepet, amelyet „rá osztottak, vagy osztanának”.

(Egy mai hír szerint a Hír TV jelezte, hogy élőben közvetíti Juhász meghallgatását.)

A szocialista politikus nyilatkozatot tett az MSZP internetes oldalán. Ebben azt írja, „Hazám jövője, a közélet tisztasága, embertársaim méltóságának megőrzése szempontjából kiemelt feladatomnak tekintem a demokratikus intézményrendszer működésének erősítését, a jogszabályok betartását és betartatását, a bűn üldözését, a felelősök számonkérését, az alapvető emberi jogok tiszteletben tartása mellett. Elismerem a magyar bírói kar függetlenségét, szorgalmazom az ügyészség befolyásmentes működését. Képviselői eskümhöz híven magam is ekként dolgozom és járok el, az általam betöltött hivataltól függetlenül. Mindezek elősegítése érdekében ezúton bejelentem, hogy lemondok mentelmi jogomról, jelen ügyben tanúsított magatartásom, miniszteri tevékenységem kapcsán” – írja Juhász.

A közrádió arról számolt be, hogy sem Juhász Ferenc volt honvédelmi miniszter, sem Oláh János dandártábornok nem jelent meg a Honvédelmi Bizottság elmúlt nyolc év kormányzati intézkedéseit vizsgáló albizottságának ülésén, ahol Budai Gyula elszámoltatásért felelős kormánybiztos az elmúlt 20 év legnagyobb korrupciós ügyének nevezte a Honvédelmi Minisztérium vesztegetési botrányát. A kormánybiztos emlékeztetett rá, hogy információi szerint a Budapesti Katonai Ügyészségen Oláh János dandártábornok terhelő vallomást tett Fapál László volt közigazgatási államtitkárra, e szerint egy alkalommal 12 millió forintot vitt Fapál Lászlónak, amelyből a volt közigazgatási államtitkár egy whiskys dobozban négymillió forintot Juhász Ferencnek adott át.

Az Orientpress hírügynökség szerint Fapál Lászlót meggyanúsította a Budapesti Katonai Ügyészség, de Juhász Ferencet még tanúként sem hallgatta meg, ezért fordult a kormánybiztos, Polt Péter legfőbb ügyészhez, akitől még várja a választ, hogy melyik hatóságot bízza meg az eljárás lefolytatásával, ha megalapozott a gyanú.

Az index szerint amit eddig tudni lehet a HM-en belüli korrupciós ügyekről: 2006-től kezdve éveken keresztül működött a gyakorlat, ami alapján a beszállító cégekkel a valós piaci árnál körülbelül öt százalékkal magasabb összegről írtak alá szerződést, ezt a különbözetet pedig visszaadták a HM vezetőinek. Többek között a HM védelemgazdálkodási főosztálya, a a protokoll- és nemzetközi rendezvényszervező igazgatóság, a HM EI Elektronikai, Logisztikai és Vagyonkezelő Zrt. és a HM Térképészeti Kht. lehet érintett, a beszállító végek közül pedig a legkülönfélébbek a takarítócégeken át a tolmácsokon át milliárdos beruházásokat végző építkezési vállalkozásokig. A korrupciós hálózat irányítója éppen a vallomást tevő O. Sándor lehetett. Vajon igazat mond, vagy a bőrét menti, amikor Juhászt is belekeveri az ügybe?