Judith Sargentini ismeri a magyar kormány minden érvét, ettől pedig csak magabiztosabb a jelentés igazában
Judit Sargentini ismeri a magyar kormány minden érvét, és épp ezek erősítik meg a jelentés igazában. Nagyon bízik benne, hogy az uniós tagállamok nem nézik tovább tétlenül a magyar jogsértéseket – mondta a zöldpárti képviselő a hvg.hu-nak adott interjúban, amit annak kapcsán adott a portálnak, hogy a jogállamiság magyarországi helyzetéről szóló különjelentés vitáját jövő héten tartják az Európai Parlamentben.
Szándékosan a magyar országgyűlési választások után nyújtotta be az Európai Parlamentnek a jelentést, hogy ne befolyásolja a magyar választók döntését, ehhez visszatartotta a kész szöveget.
– Ez a jelentés a magyar polgárok jogait védi, hogy sokszínű demokráciában éljenek, amelyben tisztességes igazságszolgáltatás ítélkezik felettük, a tájékoztatás teljes körű, szabadon gyakorolhatják vallásukat, és nem korlátozzák a gyülekezési jogukat
– jelentett ki.

Tisztában van azzal, hogy a magyarok újraválasztották a kormánypártokat, és most is többségük van a magyar parlamentben, de ez még nem egyenértékű a demokráciával, mert a „győztes mindent visz” elve nem működik a jogállamban.
– Az európai családban bizonyos értékekhez tartjuk magunkat – fűzte hozzá.
Jelentésében 12 problémás pontot sorolt fel, az alkotmányosságtól a véleménynyilvánítás szabadságáig, a korrupciótól a kisebbségek védelméig, a vallásszabadságtól a szociális jogokig. Azt mondta, hogy az EP bizottsága ezeket megvizsgálva jutott arra a következtetésre, hogy Magyarországon súlyosan sérül a jogállamiság, és sérülnek a közös európai értékek.
Sokkolta, hogy 2010 óta hány nemzetközi, kormányközi szervezet adott jelentést a jogállamiságot és az alapjogokat érintő aggályokról Magyarország kapcsán, mégse történt semmi. Sargentini megdöbbent azon, hogy az Európai Unió eddig halogatta, hogy fellépjen ezzel szemben.
– A mostani jelentéssel azt követeljük, hogy a tagállamok tegyenek valamit, és ne nézzenek félre, ahogy eddig, miközben a család egyik tagja alapvető jogokat von meg az állampolgáraitól
– jelentette ki.
Ismeri a magyar kormány teljes érvelését, és állítása szerint épp az teszi magabiztosabbá, hogy a jelentés pontos helyzetértékelést ad. A szöveg az összes kifogásra kitér. Azt is elmondta, hogy nem egyedül ő dolgozott a jelentésen.
– Ez egy olyan csapatmunka, amelynek megállapításait néppárti képviselők szavazatával, kétharmados arányban fogadott el a parlament Állampolgári Jogi, Bel- és Igazságügyi Bizottsága. A jelentés ráadásul számos néppárti módosító javaslatot tartalmaz, többek között a Fideszét is. A magyar kormánypárt képviselői nem örültek, de ami kiegészítésük segített a jelentés tényszerűségét erősíteni, azt beépítettem. Nekik nem ez volt a céljuk a módosítókkal, mégis átvettem egy részüket
– mondta.
Úgy gondolja, hogy ha az EP kétharmaddal támogatja a jelentést, az egy nagyon erős politikai üzenet a tagállamok felé, hogy cselekedjenek. Ha elfogadják a jelentést, akkor az a Tanácshoz kerül.
Úgy véli, hogy a jelentés elkésett, de mostanra lett megfelelő politikai szándék hozzá a parlamentben. Furcsának találja, hogy a Bizottság eljárást indított Lengyelországgal szemben, de Magyarországgal szemben nem.
– Nem látok más magyarázatot, mint hogy ezt a pártpolitikai hovatartozás döntötte el, vagyis hogy a Fideszt megvédte a néppárti tagság
– tette hozzá.