Jön a bohócforradalom

Újabb demonstrációra készülnek a rendészeti szakszervezetek miután a keddi, a miniszterelnökkel folytatott tárgyaláson sem sikerült megegyezniük a feleknek - mondták szakszervezeti vezetők a Parlamentben tartott tárgyalás után. A korkedvezményes és korengedményes nyugdíj intézményének tervezett megszüntetése ellen tüntet csütörtökön a Mozdonyvezetők Szakszervezete is.

2011. június 7., 13:13

Pongó Béla, a Független Rendőrszakszervezet és Bárdos Judit, a Belügyi és Rendvédelmi Dolgozók Szakszervezetének vezetője is azt mondta, hogy nem tudják elfogadni a kormány álláspontját a nyugdíjrendszer átalakítása ügyében. A valamivel több mint egyórás tárgyaláson részt vevő tizenöt szakszervezet egyike sem fogadta el a kormány álláspontját, ezért demonstrációkra készülnek - tették hozzá.

Powell Pál, a Rendvédelmi Szervek Érdekegyeztető Fóruma munkavállalói oldalának megbízott elnöke elmondta: ígéretet kaptak Orbán Viktortól arra, hogy a hétfőn elfogadott alkotmánymódosításhoz kapcsolódó törvényi változások, valamint az új életpályamodell kidolgozásába bevonják őket – írja az MTI.

"Mondjuk ki együtt, hogy elég volt!"

A Fegyveres és Rendvédelmi Dolgozók Érdekvédelmi Szövetsége honlapján azt közölte: hiába tárgyaltak a szakszervezeti vezetők a miniszterelnökkel, nem született megállapodás a kormány és a rendvédelmi szakszervezetek képviselői között a rendészeti dolgozókat érintő nyugdíjátalakítások ügyében. Kónya Péter elnök és Árok Kornél - a sztrájkbizottság két korábbi elnöke - hétfőn bejelentette, hogy - magánemberként - június 16-án, a "fülkeforradalommal" szembeni békés

bohócforradalmat hirdetnek. Várnak mindenkit, bohócnak maszkírozva, aki a nemrég elfogadott törvénymódosítás alapján, bizalomvesztés miatt visszavonná, visszamenőleges hatállyal, a FIDESZ-KDNP-re leadott szavazatait. "Az Alkotmány utcában felállított szavazófülkékben a hatalom valódi birtokosa, a nép nevében, mondjuk ki együtt, hogy elég volt!" – írják. A rendvédelmi szakszervezetek később döntenek arról hogy részt vesznek-e a tüntetésen.

Kónya és Árok úgy látják: az Orbán Kormány egyéves ténykedése alatt a demokrácia, az emberek alkotmányos és szerzett jogai, valamint a magántulajdon súlyosan sérült. Mint írják: a kormány eltökélt szándéka, hogy a legelesettebbeket és a legrászorultabbakat (rokkantak, árvák, özvegyek, nyugdíjasok, munkanélküliek) is a mélyszegénységbe taszítsa, miközben a saját gazdasági és politikai elitjéhez tartozókat adókedvezménnyel, jól fizető állással, célirányos állami támogatásokkal és beruházásokkal teszi még gazdagabbá.

A keddi találkozó előtt az érdekvédelmi vezetők közül a sajtónak Fabók Ferenc, a Független Büntetés-végrehajtási Szakszervezetek Országos Szövetségének elnöke nyilatkozott, mielőtt bement az Országházba. Arra a kérdésre, hogy szerinte van-e értelme a tárgyalásnak a hétfői alkotmánymódosítás után, azt mondta: van, hiszen az alkotmány lehetőséget ad arra, hogy részletszabályokban dolgozzák ki a módosításban foglaltakat. "Tovább fogunk küzdeni a kollégáink jogos érdekeiért" - hangsúlyozta, hozzátéve: minden törvényes eszközzel azon lesznek, hogy megfelelő eredmény szülessen a tárgyalások folyamán. Mint mondta, sztrájkjoguk nincs ugyan, a peres út azonban nyitva áll előttük.

A mozdonyvezetők a Kossuth téren demonstrálnak június 9-én

A Mozdonyvezetők Szakszervezete (MOSZ) demonstrációt tart csütörtökön a Parlament előtt a Kossuth téren, amelyen a korkedvezményes és korengedményes nyugdíj intézményének tervezett megszüntetése ellen tiltakoznak - közölte az érdekképviselet kedden az MTI-vel. A szakszervezet szerint a hatvan év közeli és azon felüli mozdonyvezetőknek alig van esélyük megfelelni az egyre szigorodó pályaalkalmassági követelményeknek, a tervezett intézkedés súlyosan fenyegeti az egzisztenciájukat.

Az érdekképviselet MTI-hez eljuttatott nyilatkozata szerint a kormány nem hajlandó az egyeztetésekre, nem tesz eleget törvényi kötelezettségének. A mozdonyvezetők követelik a tárgyalások azonnali megkezdését és a korkedvezmény és a korengedmény intézményének megőrzését. A munkavállalói érdekképviselet szerint a korkedvezményes és a korengedményes nyugdíj együtt biztosították a szakmából való tisztes visszavonulás lehetőségét azoknak a mozdonyvezetőknek, akik a szigorított, idősebb korban egyre kevésbé teljesíthető pályaalkalmassági követelmények és a munkakör okozta egészségkárosodásuk miatt hivatásuk feladására kényszerültek.