Jávor: Ne vicceljünk, hozzák nyilvánosságra a paksi tanulmányt!

„Uraim, Önök 4000 milliárd forint közpénzt készülnek elkölteni egy nukleáris létesítményre. Ha másban is annyira lehet számítani önöktől, mint amit ennek a néhány dokumentumnak a kapcsán előadtak, akkor mindannyiunknak az a jobb, ha az egészet gyorsan abbahagyják, mielőtt nagyobb baj lesz” – írja Jávor Benedek európai parlamenti képviselő a blogján.

2015. június 23., 14:25

A képviselő tegnap, szintén a blogján azt írta: „Vannak tanulmányok Paksról, de nem véletlenül titkosak”, s nyilvánosságra hozott néhány hozzá eljuttatott dokumentumot.

A dokumentumokból Jávor szerint nyilvánvalóvá válik, hogy a tanulmányok alacsony színvonalúak, elemi kérdésekre nem térnek ki, amit viszont tartalmaznak, az alapján viszont Paks II. katasztrofális hatású lesz mind a hazai villamosenergia-rendszerre, Paks I. jövedelmezőségére és a Duna hőháztartására.

A

tegnapi blogbejegyzésbenidézett dokumentum szerint:
„Az első anyag egy MVM-es belső feljegyzés, mely szerint a tanulmány elemi hibákat, hiányosságokat tartalmaz és rég idejétmúlt előfeltevésekből indul ki. Nincs megfelelően modellezve az új erőmű rendszerbe illeszthetősége, így nagy valószínűséggel Paks I.-et szorítja ki a termelésből, súlyosan veszélyeztetve annak jövedelmezőségét. A költségek durván alulbecsültek (számos járulékos beruházás költségeit nem tartalmazzák), illetve nem foglalkoznak az uniós jognak való megfelelőség kérdésével.”

A tegnap nyilvánosságra hozott anyagok alapján Jávor azt állítja a magyar GDP 10 százalékára rúgó beruházásról:

„A kormány teljesen hamis adatokra alapozza az új erőmű létesítését, és a hivatalos propagandával szemben a belső szakmai közvélemény is pontosan tudja, hogy Orbánék egy rendkívül kockázatos, pénzügyileg katasztrofális hatású, súlyos környezeti problémákat eredményező projekt mellett köteleződtek el, amely szétfeszítheti és veszélyeztetheti az egész magyar villamosenergia-rendszert.”

A Paks II. Zrt. továbbra is azt állítja, hogy minden a legnagyobb rendben van a bővítéssel kapcsolatban, ugyanakkor a tegnapi dokumentum egyik állítását sem cáfolta. Jávor ezért ma

arra szólította fel a cég vezetését, hogy a félreértések tisztázása végett azonnal hozzák nyilvánosságra a megvalósíthatósági tanulmányokat és „pontos információkkal szolgáljanak az erőmű 2030-as megtérülési mutatóiról, a dunai hőterhelés alacsony vízálláskori következményeiről a hat blokk párhuzamos üzemekor, illetve a függőben lévő uniós vizsgálatok végkimeneteléről”.