Izrael elfogadta Szijjártó magyarázatát, de valaki a magyar kormányban relativizál
A külképviselet közleménye szerint Izrael úgy véli, hogy a Horthy Miklós által a magyar zsidók ellen elkövetett bűnök elismerésének fontos tisztázása az, amit a magyar külgazdasági és külügyminiszter közölt Izrael budapesti nagykövetével. „Mindig emlékezni fogunk az 564 500 magyar zsidó testvérünkre, akiket a holokauszt alatt gyilkoltak meg” - olvasható a nagykövetség kommünikéjében.
Fotó: Külgazdasági és Külügyminisztérium/Szabó Árpád
Szijjártó Péter szombaton telefonon biztosította Izrael budapesti nagykövetét, hogy a magyar kormány zéró toleranciát hirdetett az antiszemitizmussal szemben. A külgazdasági és külügyminiszter az MTI-nek elmondta: Jószéf Amranival tudatta, Horthy Miklós kormányzó tevékenységéhez pozitív és kiemelkedően negatív időszakok is tartoznak. A miniszter az MTI-vel közölte: a nagykövetnek elmondta, hogy amikor Orbán Viktor kormányfő Horthy Miklóssal kapcsolatos álláspontját ismertette, akkor világosan fogalmazott. A miniszterelnök június 21-én a megújult Klebelsberg-kastély ünnepélyes átadásán többi között azt mondta, néhány „kivételes államférfiúnak”, köztük Horthy Miklósnak köszönhető, hogy az elvesztett világháború, a vörös terror 133 napja és a trianoni diktátum roppant súlya alatt „mégsem temetett maga alá minket” a történelem. Izrael ezután magyarázatot kért, Szijjártó pedig azt mondta, a történelmi tényeket tiszteletben kell tartani, márpedig a történelmi tények úgy szólnak, hogy Horthy tevékenységéhez pozitív és ugyanakkor kiemelkedően negatív időszakok is tartoznak.
A külügyminiszter kétségtelenül pozitív momentumnak nevezte Horthy munkásságában azt, hogy érdemeket szerzett Magyarország talpra állításában az első világháború után. De a kiemelkedően negatív és a történelmi bűn kategóriájába tartozik, hogy esküjével ellentétben nem védte meg a magyar nemzet részét képező magyar zsidóságot. A történelmi bűn kategóriájába tartozik, hogy hivatali ideje alatt a magyar zsidóságot diszkrimináló jogszabályok születtek, és több százezer magyar zsidó vált a holokauszt áldozatává - mondta Szijjártó. Kijelentette: ezek olyan történelmi bűnök, amelyeket relativizálni nem lehet.
A miniszter utóbbi megjegyzése ellentmond Kovács Zoltán kormányszóvivő kijelentésének az ügyben. Eszerint Horthy pályájának utolsó négy éve nem karakterizálhat egy egész életművet, Vannak olyan történelmi személyek, teljesítmények, amelyek önmagukért beszélnek, Horthy érdemeinek elsöprése pedig az igazi relativizálás – fogalmazott Kovács az ATV-nek adott interjújában.