Így nyúlhatják le a pénzét nyelvtanulás közben

Feltörték egy ártalmatlannak tűnő nyelvoktató alkalmazás felhasználói fiókját, így juthattak bankkártya-adatokhoz.

2022. október 26., 11:39

Szerző:

Egy olvasónk – nevezzük a továbbiakban Gábornak – nyelveket szeretett volna tanulni, ezért komolyabb összeget utalt (volna) át egy fogadóirodának. Neki szerencséje volt, mi pedig tanulhatunk az esetből.

Nyelvtanulás veszélyekkel

Gábor nyár elején töltötte le az egyébként valóban hasznos Duolingo alkalmazást, mivel megtetszett neki a nyelvoktató applikáció, előfizetett a prémium verzióra is. Használta is boldogan és elégedetten, mígnem egyszercsak nem tudott belépni felhasználói fiókjába. Értesítette a problémáról az ügyfélszolgálatot, ahol azt a tájékoztatást kapta, hogy úgy tűnik, fiókját feltörték. A szolgáltató természetesen visszaállította az eredeti állapotot, és figyelmeztette Gábort, hogy érdemes lenne minden olyan alkalmazásban jelszót változtatnia, ahol ugyanazt használta, mint a Duolingón.

Gábor azonban tapasztalt internetező, szinte minden alkalmazásban más-más jelszót használ, így a malőrt lezártnak tekintette, bár nem értette, mi értelme van feltörni felhasználói fiókját egy olyan alkalmazásban, amiből a hekkernek látszólag semmilyen előnye nem származhatott.

Más pénzén fogadni

Három nap telt el, mikor Gábor arra ébredt, hogy üzenet várta telefonján: fedezet hiányában nem sikerült egy 200 eurós bankkártyás fizetése, amellyel egy fogadóirodában próbálta számláját feltölteni. Egy nem fogadott hívásról is kapott értesítést, mint később kiderült, ez bankja biztonsági szolgálatától érkezett.

Olvasónk nem sportfogadó, kizárólag hazai lóversenyeken fogad, ott is csak kis téttel, a szórakozás kedvéért, így egyből tudta, hogy az éjszakai befizetést semmiképpen sem kezdeményezhette. Szerencséje is volt, hónap vége lévén nem volt már akkora összeg a számláján, hogy a bank teljesíthette volna a kifizetést.

Ráadásul a banknak is feltűnt a szokatlanul nagy összegű és szokatlan célú külföldi átutalás, így telefonon próbálták elérni Gábort, de – valószínűleg az éjszakai órára való tekintettel – ez nem sikerült, így bankkártyáját azonnal zárolták.

Van megoldás

Innen már rutinmunka következett: Gábor azonnal letiltatta kártyáját, igényelt egy újat – szerencsére az egész ügyben az lett a legnagyobb kellemetlensége, hogy egy-két hétig most nem tud kártyával fizetni sem az interneten, sem az üzletekben. Persze, közben elgondolkozott az eseten, és bár bizonyítani nem tudja, erős – és jogos – a gyanúja, hogy a Duolingo-fiók feltörésével jutott hozzá a hekker (vagy tudják mit, ne elegánskodjunk: a tolvaj) a Google Playben tárolt bankkártya-adatokhoz.

Persze erre is van megoldás: szinte minden bankban létezik úgynevezett „virtuális bankkártya”, amelyet csak internetes fizetésre lehet használni, és csak a rátöltött összeg erejéig.

Természetesen fontos hangsúlyozni, hogy sem a Duolingo, sem a Google Play nem felelős a történtekért, felhasználóik általában biztonságban vannak, és az internetes fizetés sem ördögtől való. Bűnözők viszont mindenhol előfordulnak, így a virtuális térben is – Gábor esetét leginkább egy zsebtolvajláshoz hasonlíthatjuk.

Korábban beszámoltunk egy olyan esetről is, ahol az internetes csalók diadalmaskodtak, igaz ott hatalmas összegről volt szó, az áldozat pedig a Magyar Vízilabda Szövetség.

(Kiemelt képünk illusztráció. Fotó: MTVA/Bizományosi: Faludi Imre)